Sferik Nedir? Tıp Dilinde Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sferik, tıpta küremsi ya da küresel anlamına gelmekle beraber göz hastalıklarında sıkça kullanılan bir terimdir. Sferik lensler örneğinde olduğu gibi tıpta birçok alanda bu ifade geçmektedir. Sferik cam ise küresel camdır, sferik gözlük küresel gözlüktür.Gözde sferik bu anlamlarda geçer. Tıpta herhangi bir ifadenin başına bu terim geliyorsa o şeyin küresel olduğunu ifade eder. Şimdi buna örnekler verelim.

sferik nedir tıp
Sferik temelde küre kelimesinden köken alır.

Sferik aberasyon nedir? – Bu terim ise küresel sapma manası taşımaktadır. Işık ışınlarının küresel bir yüzeyden geçmesini takiben ortaya çıkan dağılma sorunudur.

Sferik lezyon nedir? – İlgili bölgede tespit edilen lezyonun küresel şekilde olduğunu ifade eder.

Sferik değer nedir? – Genelde göz hastalıklarında kullanılan ve ölçümler sonucu elde edilen parametredir.

Bu terim ile ilişkili olarak aklınıza takılanları konunun alt tarafındaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 16 Temmuz 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın