Serotonin Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Serotonin Sendromu Nedir?

Serotonin Sendromu, merkezi veya periferik sinir sistemlerinde serotonin miktarının artışına veya farklı bir nedene bağlı olarak artan serotonin yanıtının oluşturduğu semptomlar topluluğuna verilen isimdir. Genellikle serotonin içeren ilaçların yüksek dozlarda alınması sonucu ortaya çıkmaktadır. Serotonin adını verdiğimiz kimyasal madde beynin ve sinirsel hücrelerin çalışması için gereklidir. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül hal alabilmektedir.

serotonin sendromu belirtileri
Serotonin sendromu ile ilgili hazırlanmış belirti tablosu. SS, oldukça nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Hafif formlarında bu etkiye sebep olan ilacın kesilmesiyle semptomlarda gerileme görülebilir.

Serotonin Sendromu Belirtileri

Serotonin içeren ilaçlar tüketildikten veya bu ilaçlarda doz artırımına gidildikten birkaç saat sonra belirtiler başlangıç gösterir. Sıklıkla karşımıza çıkan serotonin yüksekliği belirtileri şunlardır:

 • Huzursuzluk ve çalkantılı ruh hali
 • Kalp atışlarında hızlanma
 • Yüksek tansiyon
 • Göz bebeklerinde büyüme
 • Kas rijiditesi
 • Şiddetli şekilde terleme atakları
 • Yoğun baş ağrısı
 • Titremeler
 • Nöbetler
 • Ağır durumlarda bilinç kaybı
 • Oryantasyon bozuklukları
 • Halüsinasyonlar
 • Mide bulantısı
 • Hiperrefleksi durumu
 • Kaygı hali

Bu belirtiler genellikle yeni bir ilaca başladıktan sonra ortaya çıkar. Eğer kendinizde bu belirtiler görüyorsanız mutlaka tıbbi yardım almalısınız.


Serotonin Sendromu Nedenleri

Serotonin Sendromunun belirtileri serotonin miktarının artması mekanizması ile ortaya çıkar. Normal koşullarda serotonin vücutta kan akışı, solunum vücut sıcaklığı gibi birçok yaşamsal fonksiyonun düzenlenmesinde çok kritik role sahiptir. Örnek verecek olursak antidepresan ilaç kullanan hastanın ağrı kesici ilaç alması bu sendromu tetikleyebilir.

serotonin sendromu nedir
Özellikle aynı anda iki veya daha fazla serotonin içeren ilaç kullanımı serotonin sendromunu tetikleyebilmektedir.

Yasadışı yollarla edinilen ilaçların ve uyuşturucu kullanımınında bu sendroma sebebiyet verebileceği bilinmelidir. Sıklıkla serotonin sendromu yapan ilaçları sıralayalım:

 • SSRI diye kısalttığımız seçici serotonin geri alım inhibitörleri
 • SNRI diye kısalttığımız nöroepinefrin geri alım inhibitörleri
 • Bupropion
 • MAOI diye kısalttığımız monoamin oksidaz inhibitörleri
 • Trisiklik anti depresanlar
 • Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar ( Almotriptan, Naratriptan, Sumatriptan )
 • Opiyat türevi ağrı kesiciler
 • Lityum gibi psikiyatrik ilaçlar ( Prozac serotonin sendromu ilişkisi vardır.)
 • Ekstazi, kokain, amfetamin ,lsd gibi yasadışı ilaçlar
 • Bazı bitkisel tedaviler ( Örneğin sarı kantaron tedavisi)
 • Anti emetik bazı ilaçlar
 • HIV tedavisinde kullanılan Ritonavir
 • Bazı antibiyotikler

Serotonin Sendromu Risk Faktörleri

Bazı bireyler yukarıda bahsettiğimiz ilaçlara karşı daha hassastırlar. Serotonin miktarları çok fazla yükselmemiş olsa bile belirti vermeye başlayabilirler. Bu açıdan risk faktörlerini şöyle sıralayabiliriz:

 1. Serotonin düzeyini artırmak amacıyla bitkisel tedaviler kullanan bireyler
 2. Serotonin düzeyini artırmak amacıyla kullanılan ilaçlar
 3. Serotonin içeren birkaç ilacı beraber kullanan bireyler
 4. Yasadışı ilaç kullanan bireylerSerotonin Sendromu Tanısı

Serotonin Sendromu teşhisi için spesifik bir test bulunmamaktadır. Diğer hastalıkların ekarte edilmesi yoluyla tanıya gidilir. İlaç kullanım öyküsünün olması ve yapılacak kan tahlilleri bu noktada tanının konulması için önemlidir. Ayrıca bazı durumlarda röntgen, mr ve bt gibi ileri görüntüleme yöntemlerinin kullanılması gerekebilir. Özetle tanıda tam kan sayımı, kan kültürü, tiroid fonksiyon testleri, böbrek fonksyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri, ilaç düzeyleri kullanılır. Ayrıca Nöroleptik Malign Sendrom ile ilişkisine dikkat edilmelidir. Her ikisi de psikotrop ilaçlarla ilgili ciddi advers reaksiyonlardır.

Serotonin Sendromu Tedavisi

Serotonin Sendromunun tedavisi kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kişilerde görülen semptomların giderilmesi temel tedavi yaklaşımıdır. Hafif düzeylerde ilaç kesimi yeterli olurken şiddetli formlarında hastaneye yatış gerekebilir. Rijidite ve nöbetlerin tedavisinde kas gevşeticiler oldukça etkilidir. Serotonin seviyelerini kontrol altına alamıyorsak üretimi bloke edici ajanları kullanmalıyız. Bu sırada mutlaka hastalara destekleyici tedavi verilmelidir. Ek olarak etkilenebilme olasılığından ötürü kalp atış hızı ve solunum mutlaka kontrol altında olmalıdır.

[su_box title=”Serotonin Sendromu Mail Grubu” box_color=”#6fe767″]Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Serotonin Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”eagle”][/su_box]

Serotonin Sendromu Komplikasyonları

Yeterli ve zamanında uygulanmayan Serotonin Sendromu tedavisi bazı komplikasyonların gelişmesine sebebiyet verecektir. Çok hafif düzeyde etkileyebildiği gibi ağır sonuçlara da neden olabilen bu hastalık tedavi edilmediğinde bilinç kaybı ve komaya dahi götürebilir.

Serotonin Sendromunun Uzun Vadeli Etkileri

Serotonin sendromunun tedavisi yapıldığında bir süre sonra serotonin düzeyleri normal seviyelere inecektir. Bunu takiben belirtiler ortadan kalkacak ve hastalar normal hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam edebileceklerdir.


Serotonin Sendromunu Önleme

Serotonin Sendromunun önlenmesi için FDA serotonin içeren ilaçların üzerine uyarı etiketi bırakılmasını istemektedir. Bu hastalık her zaman önlenemeyebilir. Serotonin içeren ilaçları kullandığınızı biliyorsanız hekiminiz tarafından aralıklarla takip edilmelisiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istedikleriniz konu alındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

[su_button url=”//plus.google.com/share?url=//doktordanhaberler.com/serotonin-sendromu/” target=”blank” style=”flat” background=”#e91f34″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” desc=”Hemen Buraya Tıklayarak Google Plus Profilinizde Paylaşın.”]Gönderiyi Paylaşarak Bilginin Yayılmasına Öncülük Edin ![/su_button]

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Serotonin Sendromu” üzerine 3 yorum

 1. doktor bey merhaba.bende kocaeli üniversitesi nükleer tıp pet-ct biriminde çalışıyorum.bikaç yıl önce yüksek seratonin salgılanmasını sağlayan ilaçlar kullandım.şu anda terlemeler , halüsinasyonlar, oryantasyon bozuklukları,algıda değişiklikler, kasılmalar dişte 🙂 anlamışssınızdır durumu diye tahmin ediyorum.şuan hiçbir şeyden mutlu olamıyorum.amitriplin hcı içeren trisiklik antidepresyan verdi doktor iki gün önce.biraz araştırdım baya kötü ilaçlar hemde ben göz titremeleri ve baş ağrısı için gitmiştim doktora.bi sormak istedim ne yapabilirim diye.acaba yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla

Yorum yapın