Septik Abortus Nedir? Nasıl Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Septik Abortus Nedir?

Septik Abortus, anne karnındaki gebelik materyallerinin enfekte olması anlamına gelen abortus türüne verilen isimdir.

Septik Abortusa ait bir görüntü. Enfekte gebelik materyalleri görülüyor.
Septik Abortusa ait bir görüntü. Enfekte gebelik materyalleri görülüyor.

Bu düşüğü indüklemek için nonhijyenik şartlarda kullanılan bir takım yabancı maddelerin vagene tatbiki veya sistemik veya lokal enfeksiyonun uterin kaviteye dolayısıyla gebelik materyaline ulaşmasıyla oluşur. Bu durumda gebelik sonlandırılmalı ve hemen antibiotik başlanmalı.


Merak ettikleriniz ve eklenmesini istediklerinizi için konu altındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın