Selektif

4
8245

Selektif Nedir?

Selektif,seçici ya da ayrıcalığı olan anlamında kullanılan bir kelimedir.Tıpta sıkça kullanılan terimlerden bir tanesidir.
Pansitopeni Nedir? okumak için tıklayınız.

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

4 Yorum

  1. doktorumun ht ve taşikardi için başlamış olduğu nebivolol’ün(beta bloker) yan etkilerini görmekteyim.kullanmazsam tansiyonum yükseliyor(140/90) ve taşikardi oluyorum(nbz:110/dk)kalp ve böbrek fonksiyonları temiz çıktı,dr tansiyonumun ırsi olduğunu söyledi(ebeveylerim ht hastası)nebivolol yerine daha az yan etkisi olan bisoprolol kullansam olmaz mı?ilaçları kalp doktoru balşladı(nebivolol 5 mg ve ramipril 2.5 mg)bir ay sonra dahiliyeye gittim ramiprili kesip nebivolol’ü tek başına 10 mg verdi….ama yan etkileri sevimsiz özellikle kabızlık?bu arda koah hastasıyım ve beta blokerler ile astım ilaçları etkileşiyor.mesela teofilin kullanamıyorum hoş dahiliye zaten bıraktırdı ve inhaler form başladı..sizce ne yapmalıyım???saygıyla

    • Merhaba Anar, hoşgeldin.
      Selektif bildiğimiz üzere seçici anlamında kullanılan bir kelimedir.Mutirum ise kullanıldığı yere göre anlam kazanan kelimelerden bir tanesidir. Eğer bu ifadenin kullanıldığı cümleyi yazabilirsen yardımcı olmak isterim.
      İyi çalışmalar.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here