( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Selektif Nedir? Tıpta Selektif Ne Demek?

Selektif, tıp biliminde seçiçi ya da ayrıcalığı olan anlamında kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse selektif besiyeri dendiğinde sadece bazı mikroorganizmaların üremesi için gerekli olan besiyeri manası taşır. Yine selektif mutizm ise seçici konuşmamazlığa karşılık gelir. Aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazarsanız cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 19 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

“Selektif Nedir? Tıpta Selektif Ne Demek?” üzerine 4 yorum

 1. doktorumun ht ve taşikardi için başlamış olduğu nebivolol’ün(beta bloker) yan etkilerini görmekteyim.kullanmazsam tansiyonum yükseliyor(140/90) ve taşikardi oluyorum(nbz:110/dk)kalp ve böbrek fonksiyonları temiz çıktı,dr tansiyonumun ırsi olduğunu söyledi(ebeveylerim ht hastası)nebivolol yerine daha az yan etkisi olan bisoprolol kullansam olmaz mı?ilaçları kalp doktoru balşladı(nebivolol 5 mg ve ramipril 2.5 mg)bir ay sonra dahiliyeye gittim ramiprili kesip nebivolol’ü tek başına 10 mg verdi….ama yan etkileri sevimsiz özellikle kabızlık?bu arda koah hastasıyım ve beta blokerler ile astım ilaçları etkileşiyor.mesela teofilin kullanamıyorum hoş dahiliye zaten bıraktırdı ve inhaler form başladı..sizce ne yapmalıyım???saygıyla

  Cevapla
 2. Uyarıcı selektif ne demektir? Örneğin bir arginine supplementinin uyarıcı selektif olması için ne gibi bir özelliği olması gerekir?

  Cevapla
  • Merhaba Anar, hoşgeldin.
   Selektif bildiğimiz üzere seçici anlamında kullanılan bir kelimedir.Mutirum ise kullanıldığı yere göre anlam kazanan kelimelerden bir tanesidir. Eğer bu ifadenin kullanıldığı cümleyi yazabilirsen yardımcı olmak isterim.
   İyi çalışmalar.

   Cevapla

Yorum yapın