Selektif Nedir? Tıpta Selektif Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Selektif, tıp biliminde seçiçi ya da ayrıcalığı olan anlamında kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse selektif besiyeri dendiğinde sadece bazı mikroorganizmaların üremesi için gerekli olan besiyeri manası taşır. Yine selektif mutizm ise seçici konuşmamazlığa karşılık gelir. Aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazarsanız cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 19 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Selektif Nedir? Tıpta Selektif Ne Demek?” üzerine 5 yorum

 1. Hücre adezyon molekülleri nispeten daha az güçlü selektif tutunduruculuğa sahiptir ve bu, hücrelerin kolayca bağlanmalarına ve ayrılmalarına olanak sağlar derken selektif tutunduruculukla tam olarak ifade edilmek istenen nedir açıklar mısınız?

  Cevapla
 2. doktorumun ht ve taşikardi için başlamış olduğu nebivolol’ün(beta bloker) yan etkilerini görmekteyim.kullanmazsam tansiyonum yükseliyor(140/90) ve taşikardi oluyorum(nbz:110/dk)kalp ve böbrek fonksiyonları temiz çıktı,dr tansiyonumun ırsi olduğunu söyledi(ebeveylerim ht hastası)nebivolol yerine daha az yan etkisi olan bisoprolol kullansam olmaz mı?ilaçları kalp doktoru balşladı(nebivolol 5 mg ve ramipril 2.5 mg)bir ay sonra dahiliyeye gittim ramiprili kesip nebivolol’ü tek başına 10 mg verdi….ama yan etkileri sevimsiz özellikle kabızlık?bu arda koah hastasıyım ve beta blokerler ile astım ilaçları etkileşiyor.mesela teofilin kullanamıyorum hoş dahiliye zaten bıraktırdı ve inhaler form başladı..sizce ne yapmalıyım???saygıyla

  Cevapla
 3. Uyarıcı selektif ne demektir? Örneğin bir arginine supplementinin uyarıcı selektif olması için ne gibi bir özelliği olması gerekir?

  Cevapla
  • Merhaba Anar, hoşgeldin.
   Selektif bildiğimiz üzere seçici anlamında kullanılan bir kelimedir.Mutirum ise kullanıldığı yere göre anlam kazanan kelimelerden bir tanesidir. Eğer bu ifadenin kullanıldığı cümleyi yazabilirsen yardımcı olmak isterim.
   İyi çalışmalar.

   Cevapla

Yorum yapın