Ritter Sendromu

2
935

Ritter Sendromu, başka bir deyişle haşlanmış deri sendromu, genelde 6 yaş ve daha küçük çocuklarda görülen epidermisin dermis ile ayrılmasıyla karakterize, stafilokok adı verilen bakterilerin neden olduğu bir deri hastalığıdır.

Ritter Sendromu, Haşlanmış Deri Sendromu'nun pediyatrik hasta gruplarındaki adıdır.
                         Ritter Hastalığı, Haşlanmış Deri Sendromu’nun pediyatrik hasta gruplarındaki adıdır.

Ritter Hastalığı Nasıl Başlar

Hastalık ilk etapta ağız kenarından bül adı verilen yapıların oluşması ile başlar. Daha sonra bu büller kabuk tutar. Müköz membranlar genelde tutulmazken bu tutulumdan bakterilerin ekzotoksinleri sorumludur.

Bu hastalık hızla tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse cildi çepeçevre saran bu bakteriler zamanla kana karışacak ve hastayı ölüme kadar götürecektir. Günümüzde Ritter Sendromu Tedavisi yüz güldürücüdür. Zamanında müdahale edilirse hastalar minimal zarar görerek kurtulabilmektedirler.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Merhaba ben yağmur benim 16 aylık bir kızım var. 1 haftadır kızımın vücudunda sivilce gibi şeyler çıkmaya başladı. Su çiçeğinden suphelendim ama su çiçeği geçirdi zaten sonra vücudu deri dökmeye başladı bütün vücudu soyuluyor​. Ve vücudunun her yeri kıpkırmızı oldu.sizce bnm kızımda haşlanmış deri sendromu geçiriyor olabilir mi ? Lütfen acil geri dönüş yapabilir misiniz ?

    • Merhaba Yağmur Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
      Ritter sendromu genellikle ağızda başlayan yaralarla tanınır. Hastamızı muayene etmeden, sivilce dediğiniz lezyonlara dokunup karakterini tanımlamadan olur veya olmaz demek doğru olmayacaktır. Ancak olabilme ihtimali vardır. Lütfen bu lezyonları önemseyip pediatri hekimine muayene olunuz.
      Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here