Rijit Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Rijit tıpta temel olarak sert ya da bükülmez olan yapılar için kullanılan bir terimdir. Bu yazımda rijit ne demek sorusuna cevap verecek şekilde kısa kısa bazı bilgiler vereceğim. Haydi yazımıza başlayalım.

Rijit Nedir?

Rijit çeşitli baskılar ve stres faktörleri altında dahi şeklini koruyan, bükülmeyen ve sert yapıda olma durumuna verilen isimdir. Bir nesnenin önüne rijit kelimesi geldiği zaman ilgili yapının sert ve bükülmez olduğu manası çıkmaktadır.

Genellikle rijit teriminin ters anlamlısı olarak fleksible yani esneyen ifadesi kullanılmaktadır. Rijit olan yapılar esneme göstermezler. Rijit bronkoskopi yapılırken rijit özellikle borular kullanılır. Bazı durumlarda esnek borular kullanılması gerekebilir. Bu tamamen ilgili kişinin hastalığı ile ilişkili bir durumdur.

rijit nedir tıp
Rijit terimi sert ve esnemez anlamlarında kullanılır.

Rijit bant ise biz aile hekimlerinin aile sağlığı merkezlerine medikal malzeme alırken tercih ettiği bant çeşitlerinden biridir. Normal bantlara göre daha sert yapıdadır ve az esneme özelliği gösterir. Rijit cisim nedir diye sorarsanız sert ve esnemez cisim manasında kullanılmaktadır. Tüm bunların dışında rijit terimi hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum:)

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın