Rijit Tıp Dilinde Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Rijit tıpta temel olarak sert ya da bükülmez olan yapılar için kullanılan bir terimdir. Bu yazımda rijit ne demek sorusuna cevap verecek şekilde kısa kısa bazı bilgiler vereceğim. Haydi yazımıza başlayalım.

Rijit Nedir?

Rijit çeşitli baskılar ve stres faktörleri altında dahi şeklini koruyan, bükülmeyen ve sert yapıda olma durumuna verilen isimdir. Bir nesnenin önüne rijit kelimesi geldiği zaman ilgili yapının sert ve bükülmez olduğu manası çıkmaktadır.

Genellikle rijit teriminin ters anlamlısı olarak fleksible yani esneyen ifadesi kullanılmaktadır. Rijit olan yapılar esneme göstermezler. Rijit bronkoskopi yapılırken rijit özellikle borular kullanılır. Bazı durumlarda esnek borular kullanılması gerekebilir. Bu tamamen ilgili kişinin hastalığı ile ilişkili bir durumdur.

rijit nedir tıp
Rijit terimi sert ve esnemez anlamlarında kullanılır.

Rijit bant ise biz aile hekimlerinin aile sağlığı merkezlerine medikal malzeme alırken tercih ettiği bant çeşitlerinden biridir. Normal bantlara göre daha sert yapıdadır ve az esneme özelliği gösterir. Rijit cisim nedir diye sorarsanız sert ve esnemez cisim manasında kullanılmaktadır. Tüm bunların dışında rijit terimi hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum:)

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın