( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Rijit Tıp Dilinde Nedir?

Rijit tıpta temel olarak sert ya da bükülmez olan yapılar için kullanılan bir terimdir. Bu yazımda rijit ne demek sorusuna cevap verecek şekilde kısa kısa bazı bilgiler vereceğim. Haydi yazımıza başlayalım.

Rijit Nedir?

Rijit çeşitli baskılar ve stres faktörleri altında dahi şeklini koruyan, bükülmeyen ve sert yapıda olma durumuna verilen isimdir. Bir nesnenin önüne rijit kelimesi geldiği zaman ilgili yapının sert ve bükülmez olduğu manası çıkmaktadır.

Genellikle rijit teriminin ters anlamlısı olarak fleksible yani esneyen ifadesi kullanılmaktadır. Rijit olan yapılar esneme göstermezler. Rijit bronkoskopi yapılırken rijit özellikle borular kullanılır. Bazı durumlarda esnek borular kullanılması gerekebilir. Bu tamamen ilgili kişinin hastalığı ile ilişkili bir durumdur.

rijit nedir tıp
Rijit terimi sert ve esnemez anlamlarında kullanılır.

Rijit bant ise biz aile hekimlerinin aile sağlığı merkezlerine medikal malzeme alırken tercih ettiği bant çeşitlerinden biridir. Normal bantlara göre daha sert yapıdadır ve az esneme özelliği gösterir. Rijit cisim nedir diye sorarsanız sert ve esnemez cisim manasında kullanılmaktadır. Tüm bunların dışında rijit terimi hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum:)

(Bu yazı ilk defa 29 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 5 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın