Retraksiyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Retraksiyon Nedir?

Retraksiyon, çekilme, büzülme, çekinti, büzüşme manasında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Genellikle bir organda ya da vücudun bir bölümünde geri çekilmeler ya da büzüşmeler görülebilir. En çok meme başında, rahimde veya vücudun diğer bölümlerinde rastlanmaktadır.

retraksiyon-nedir
                                                                Retraksiyona uğramış bir diş modeli.

Retrakte olmak ise geriye çekilmek anlamındadır. Temel olarak bu terimin ne anlama geldiğini kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorumlar bölümüne yazınız. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın