Rest Abortus Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Rest Abortus,düşük yapıldıktan haftalar sonra hastanın rahminde artık gebelik materyallerinin var olması durumuna verilen isimdir.

Hastalar düşükten uzun süre sonra vajinal kanama şikayetiyle gelirler.

Detaylı görüntülemeler yapıldığında hastanın rahminde artık gebelik materyalleri kaldığı gözlenir.

Rest Abortus Hastalarına Ne Yapılmalıdır ?

Bu hastaların Rest Abortus oldukları görüntüleme tetkikleriyle onaylandığında derhal gerekli müdahaleler yapılarak hastanın rahim içinden artık materyaller çıkarılmalı ve temizlenmelidir.

Kimler Risk Altındadır ?

Genelde 6 haftadan sonra gerçekleşen düşüklerde bebekler büyük olduğundan arkada artık parça bırakma ihtimali artacaktır.O yüzden bu tip düşüklerde dikkat edilmeli ve artık parça bırakılmamaya çalışılmalıdır.

Farkedilmezse Ne Olur ?

Bu tip düşüklerde rahim içinde parça kaldığı farkedilmezse hasta enfeksiyonlara ve bir takım komplikasyonlara açık hale gelecektir.Bu da çok tehlikeli bir durumdur.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi konu altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın