Renal Kolik Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Renal Kolik Nedir?

Renal kolik,hekimlerin hastalarda en sık rastladığı acil hastalıklardan bir tanesidir. Genelde geceleri görülmektedir ve insidansı yüksektir. Ağrılar genelde kolik tarzındadır ve çok şiddetlidir. Bu kolikler nedeniyle hastanın genel durumu ve değerleri bozulmaya başlar. Kolik ağrısının birincil sebebi böbrek içi basıncın aniden artması neticesinde böbrek kapsülünün gerilmesidir. Sinir uçları aniden gerilince ağrı kaçınılmaz olacaktır.

Renal Kolik Semptomları

Renal Kolik ağrıları yansıyan ağrı olarakta karşımıza çıkabilir.
                                               Renal Kolik ağrıları yansıyan ağrı olarakta karşımıza çıkabilir.

Eğer üstte bahsettiğimiz böbrek kapsülünün aniden gerilmesinin sebebi üreter içerisindeki obstruksiyon ise  kolik ağrısına üreter spazmı ağrısı da eklenecektir. Kolik ağrıları genelde karın bölgesinde ve kostovertebral bölgede hissedilir. Alt üreter taşlarında erkeklerde testislere kadar uzanan,kadınlarda ise labiumlara yansıyan ağrılar olabilmektedir. Eğer taş orta üreterde ve peritona yakınsa peritoneal irritasyon bulguları da görülebilir. Alt üreter taşlarının en sık görülen bulguları sistizm bulgularıdır. Bunun nedeni mesane ve alt üreter sinir ağının aynı kaynaktan gelmesi ile yakından ilişkilidir.

Sistizm

Sistizm sık idrara gitme ,idrar yaptıktan sonra tekrar varmış gibi bir hisse kapılma, idrarı yaparken yanma hissi ve zor idrar yapma bulgularından oluşan semptom topluluğudur.

Ağrı ve bulantı kusma da görülebilir. Yine hematüri ve dizüri daha az sıklıkla eşlik etmektedir.

Renal Kolik Nedenleri

Bu koliklerin oluşumuna sebebiyet veren nedenler taş oluşumu, kristalüri varlığı ve pıhtı oluşumudur.

Renal Kolik Tanısı Nasıl Konulur?

Tanıda düzgün bir fizik muayene ve anamnezden sonra hastadan ilk istenecek tetkik Direk Üriner Sistem Grafisi’dir. Laboratuvar olarak idrar sedimenti bakılabilir. Ultrasonografi ve tedavi sonra intravenöz pyelografi de denenmelidir. Ayırıcı tanı yapabilmek için kanda lökosit sayımı atlanmamalı ve ayrıntılı batın muayenesi mutlaka yapılmalıdır.

Renal Kolik Tedavisi

renal-kolik-tedavisi

Koliklerin tedavisinde öncelikli amaçlarımızdan bir tanesi ağrının şiddetini azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Bunun için Metamizol tarzı analjezikleri kullanırız. Ayrıca spazm varsa ortadan kaldırmak amaçlı anti spazmodik ilaçları kullanıyoruz. Bu tedavilere ek olarak gerektiği taktirde hasta , antibiyoterapi ve sıcak uygulama işlemlerine sokulabilir.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi ve aklınıza takılan her şeyi konu altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın