Regülasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Regülasyon Nedir?

Regülasyon, tıp dünyasında düzenleme veya ayarlama olarak bilinen terimlerden bir tanesidir. Fransızca’dan köken alan bu kelimenin tam Türkçe karşılığı düzenlemektir.

Örnek vererek kavramaya yardımcı olalım. Mesela vücutta var olan termo-regülasyon, vücut içi sıcaklıkların çeşitli faktörlerle düşürülüp, yükseltilerek normal aralıkta tutulmaya çalışılması demektir. Yani sıcaklığın düzenlenmesi anlamı taşır.

Tıpta Regülasyon Ne Demek?

Tıp dışında birçok farklı sektörde kullanılan regülasyon terimi, bir şekilde dengenin korunması, normal işleyişin sürdürülmesi, var olan düzenin bozulmaması gibi birçok manada kullanılabilir.

regulasyon nedir tıp
Regülasyon nedir tıp dünyasında sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir.

Şimdi vücudun diğer bölümlerinde görülen regülasyonlara örnekler verelim.

Vücutta Görülen Regülasyon Çeşitleri

Vücudun çeşitli bölümlerinde her zaman bir şekilde süreçler normal bir şekilde işler. Normal şekilde işlmesinin temel sebebi regülasyon mekanizmalarının varlığıdır. İşte o meknaizmalar:

  1. Termo Regülasyon
  2. Disregülasyon
  3. Down Regülasyon
  4. Up Regülasyon
  5. Oto Regülasyon

Konuyu burada bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın