Regülasyon Nedir?

0
15484

Regülasyon Nedir?

Regülasyon, tıp dünyasında düzenleme veya ayarlama olarak bilinen terimlerden bir tanesidir. Fransızca’dan köken alan bu kelimenin tam Türkçe karşılığı düzenlemektir.

Örnek vererek kavramaya yardımcı olalım. Mesela vücutta var olan termo-regülasyon, vücut içi sıcaklıkların çeşitli faktörlerle düşürülüp, yükseltilerek normal aralıkta tutulmaya çalışılması demektir. Yani sıcaklığın düzenlenmesi anlamı taşır.

Tıpta Regülasyon Ne Demek?

Tıp dışında birçok farklı sektörde kullanılan regülasyon terimi, bir şekilde dengenin korunması, normal işleyişin sürdürülmesi, var olan düzenin bozulmaması gibi birçok manada kullanılabilir.

regulasyon nedir tıp
Regülasyon nedir tıp dünyasında sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir.

Şimdi vücudun diğer bölümlerinde görülen regülasyonlara örnekler verelim.

Vücutta Görülen Regülasyon Çeşitleri

Vücudun çeşitli bölümlerinde her zaman bir şekilde süreçler normal bir şekilde işler. Normal şekilde işlmesinin temel sebebi regülasyon mekanizmalarının varlığıdır. İşte o meknaizmalar:

  1. Termo Regülasyon
  2. Disregülasyon
  3. Down Regülasyon
  4. Up Regülasyon
  5. Oto Regülasyon

Konuyu burada bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here