Reaktif Selüler Değişiklikler Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Reaktif selüler değişiklikler genellikle rahim bölgesinden alınan örneklerle çalışılması sonucu rapor kağıtlarında karşımıza çıkan bir ifadedir. En sık pap smear testi sonuçlarında karşılaşırız. Örnek verip sonuçlarını alan hastalar haliyle kağıtta yazan “reaktif selüler değişiklikler gözlendi” gibi tıbbi terimlerin anlamlarını araştırmaktalar. Bu noktada bu ifade hakkında bilgi vermek ve soru işaretlerini minimuma indirmek için ben devreye giriyorum 🙂

Reaktif selüler değişikliklere çoğu zaman inflamasyon ya da yangı da eşlik etmektedir. Rapor kağıdında bu ifadenin görülmesi sonucun kötü çıktığı ya da iyi çıktığı anlamı taşımaz. Reaktif selüler değişikliklerin hangi boyutta olduğu var olan durumun değerlendirilmesi için oldukça fazla önem arz etmektedir.

Raporunuzda yazan ifadenin birebir aynısını alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazarsanız durumu daha net anlayarak raporunuzu yorumlayabilirim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Reaktif Selüler Değişiklikler Ne Demektir?” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba Rahim ağzından kist aldırdığımda tanı kısmında bu yazıyordu Reaktif inflamatuvar değişiklikler ned demektir

  Cevapla
 2. Endoservikal hücre:mevcut
  Skuamöz metaplazi :mevcut
  İntraepiteliyal lezyon veya malignite açısından negatif
  Tanı:İnflamasyon bulguları,Reaktif selüler değişiklikler

  Cevapla
 3. Şiddetli derece de enflamasyon
  Reaktif sellüler değişiklikler bu yazıyı hocam açıklama kısmında tedavi sonrası smesr yararlı olacaktır diye not düşmüş ne demek yorumlar mısınız

  Cevapla

Yorum yapın