Raynaud Fenomeni

0
344

Raynaud Fenomeni Nedir?

Raynaud Fenomeni, soğuğa bağlı olarak dijital arterler, prekapiller arterioller ve kütanöz arteriovenöz şantlarda oluşan vazokonstriksiyon sonucu, el ve ayak parmaklarında, nadiren burun veya kulağın uçlarında (akral kısımlar), paroksismal solukluk veya siyanoz görülmesidir. Parmakların rengi karakteristik olarak sırasıyla beyaz, mavi ve kırmızıya dönüşür. Hastalığın son döneminde ortaya çıkabilen intimal kalınlaşma dışında, arter duvarında yapısal değişiklikler görülmez.

Raynaud Fenomeni ile ilişkili görsel.

—Raynaud Hastalığı, soğuğa veya duygusal etkilere karşı normalde verilmesi gereken santral ve lokal vazomotor yanıtın abartılı bir şekilde verilmesidir. Toplumlarda genel olarak görülme sıklığı yaklaşık olarak %3-5, hastalıktan etkilenenlerin ortalama yaşı 14’tür. Dörtte birinde birinci derece akrabalık öyküsü vardır. —Reynaud fenomeninin seyri genellikle benigndir; deri, derialtı dokular ve kasta atrofi görülür. Ülserasyon ve iskemik gangren nadirdir.

—Komplike olmayan veya primer Raynaud fenomeninin tersine sekonder Raynaud fenomeni; SLE, sistemik skleroz (skleroderma), ateroskleroz ve Buerger hastalığı dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara bağlı olarak ekstremitelerde arteriyel yetmezlik gelişmesini ifade eder. Gerçekten Raynaud belirtisi bu hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Bundan dolayı Raynaud fenomeni olan hastalarda, mutlaka başlangıçta kendini gösterebilen veya hastaların %10’unda sonra ortaya çıkan altta yatan bir nedenin olup olmadığı araştırılmalıdır. —Sekonder Raynaud fenomenini işaret eden özellikler; hastalığın başlangıcının 30 yaşından sonra olması, daha ağır epizodların görülmesi, eşlik eden deri lezyonlarının bulunması ve bağ dokusu hastalığına ait klinik belirtilerin bulunmasıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here