Ramus Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ramus Nedir?

Ramus tıpta temel olarak dal ya da ayrılan kol anlamına gelen bir terimdir. En sık olarak anatomi biliminde kullanılmaktadır. Genellikle bir sinirin, arterin ya da kasın dallarını ifade etmek için tercih edilir. Örneğin arteriya sirkumflexae femoris medialis kalça eklemine doğru giden bir kan damarıdır. Bazı durumlarda kemiklerin bazı parçalarını anlatmak içinde kullanılabilir. Görselleri inceleyiniz.

ramus ne demek tıp
Kalbi saran damarlardan birine ait dalı görüyorsunuz.

Bu görselde ise kemik yapılarını göreceğiz.

Ramus ile ilgili kemik yapısını görüyorsunuz.

Çeşitli ramus örnekleri için hemen https://doktordanhaberler.com/?s=ramus linkine tıklayınız ve detaylıca inceleyiniz.

Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın