Radiolucent: Röntgende Görünen Patoloji

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Radiolucent Nedir?

Radiolucent, ışın geçiren anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan terimlerden bir tanesidir. Grafilerde radyolusen alanlar, ışın geçirerek oluşmuş alanlar demektir. Temelde röntgen ışınlarını geçiren veya emen maddeler için kullanılan bir ifadedir.

Hemen bir örnek verelim. Çekilen bir röntgen filminde kemikler radiolucent olmadığı için ışığı geçirmezler. Bu nedenle kemikler görüntülerde beyaz ve belirgin bir şekilde görünürler. Yumuşak dokular ve hava ise radiolucent özelliklere sahiptir. Bu nedenle röntgen filmi sırasında siyah veya daha az belirgin görünürler.

Kemikte bir lezyon olduğunu varsayalım. Röntgen filmi çekildiğinde normalde parlak beyaz renkte olacaktır. Oysa lezyonlu kemik röntgen filminde radyolüsent bir görüntü olarak olarak normal görüntüden farklı bir şekilde görülebilir. Bu lezyonun kemik iliğindeki sıvı veya havadan oluştuğu ihtimalini güçlendirir.


Merak ettiklerinizi ve ekleme istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın