Punktat Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Punktat Nedir?

Punktat, benekli, noktalı, noktasal anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Punktat Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. HOCAM KOLAY GELSİN OĞLUM 16 YAŞINDA SKROTAL RENKLİ DOPPLER USG ULTRASON SONUCUNDA; Bilateral testisler normal boyuttadır.Parankim ekojeniteleri tabii,ekopaternleri homojendir. BİLATERAL TESTİSLERDE BİR KAÇ ADET PUNKTAT EKOJENİTELER İZLENMEKTEDİR.(TESTİKÜLER MİKROLİTİAZİS?)
  EPİDİDİMLER NORMAL BOYUT VE EKODADIR.
  PERİTESTİKÜLER SIVI ARTIŞI İZLENMEDİ
  TESTİSLERİN KANLANMASI NORMALDİR
  PERİTESTİKÜLER VARİKÖZ YAPI İZLENMEDİ DİYE BELİRTMEKTE ULTRASON SONUCUNDA HOCAM BİLGİ VERMENİZİ ARZ EDERİM SAYGILARIMLA

  Cevapla
  • Merhabalar Kudret Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastamızın testislerinde testiküler mikrolitiyazis adı verilen oluşum mekanizması henüz tam olarak bilinmeyen ve çoğu zaman tek başına anlamsız olan lezyonlar tespit edilmiş. Bu lezyonların ciddi bir durum oluşturup oluşturmayacağı hastanın muayenesi neticesinde belli olacaktır. Lütfen muayene olduğunuz hekime bu sonucu yorumlatınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın