Prefrontal Korteks

0
1908

Prefrontal Korteks Ne İşe Yarar?

Prefrontal Korteks’in ne işe yaradığı ile ilgili onlarca cevaplanamamış sorular hala bulunmaktadır. Beynin arka loblarına hasar verildiğinde beklenen fonksiyonları zarar gören insanların aksine prefrontal korteksine zarar verilen insanlar şaşırtıcı özellikler göstermekteler.

prefrontal korteks
Prefrontal korteksine zarar verilen insanlar şaşırtıcı özellikler sergilemekteler.

Prefrontal korteksine zarar verilen insanlarda beklenenin aksine zihinsel yetenekler etkilenmez. Bu kişilerde sık rastlanan problemler davranış değişiklikleri ve planlama yeteneklerinde azalmadır.

Prefrontal Korteksin Görevi Nedir?

Prefrontal korteksin temel görevi beynin yönetici işlevlerinin gerçekleştirmesini sağlamaktır.  Bu yönetici işlevler doğrular arasından yanlışları seçebilme, gelecekteki bazı olayların sonuçlarını tahmin edebilme ya da hedefe yönelik çalışma yapma gibi davranışlardır.

Yapılan araştırmalarda prefrontal korteks fonksiyonu azalmış kişilerde içgüdüsel bazı davranışların bastırılmasında sorunlar ortaya çıktığı gösterilmiştir.

1950’li Yıllarda Tehlikeli Deneyler Yapıldı!

1950 li yıllarda depresyon ve diğer ruh hastalıklarının tedavisi amacıyla hastaların sakinleşmesi için frontal lob çıkarılması başka bir deyişle frontal lobotomi uygulanıyordu. O yıllarda lobotomi uygulanan hastalarda yıllar sonra bir takım bozukluklar ortaya çıkmaya başladı.

Prefrontal korteksin kedi köpek maymun ve insanda hangi büyüklüklerde olduğu ve evrimsel süreçle ilişkisi.

Bu hastalarda:

  • Zamanla problem çözme yeteneklerinde azalma
  • Saldırganlıklarında çok ciddi azalmalar
  • Aynı anda iki görevi yapma yeteneğinde azalma
  • Amaçsız bir şekilde yaşamaya başlama gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştı.

Yıllar sonra bu tedavi biçiminden uzaklaşıldı.

Sonuç olarak prefrontal korteks insan olarak yaşamamızı ve matematik dahisi ya da bir resim sanatçısı olmamızı sağlayan insan bedeninin en önemli parçalarından biridir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here