Polikori Nedir? Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Polikori Nedir?

Polikori, pupilleri etkileyen nadir göz hastalıklarından bir tanesidir. Sadece bir gözde veya her iki gözde tutulum görülebilir. Birden fazla pupil açıklığı olması ile karakterizedir. Gerçek ve yalancı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Psödo yani yalancı polikoride görüş problemlerine rastlanmaz.

polikori hastaligi nedir
Polikori ile ilişkili görsel.

Polikori Belirtileri Nelerdir?

Polikorinin belirtileri şunlarıdır:

  1. Etkilenen tarafta görme problemleri
  2. Etkilenen tarafta zayıf ve çift görme
  3. Parlaklık problemleri

Polikori Nedenleri Nelerdir?

Polikorinin nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak şu faktörlerin varlığı polikoriye zemin hazırlayabilir:

  • Retina bozuklukları
  • Polar kataraktlar
  • Glokom
  • Pupillerde gelişim bozukluğu

Polikori Tedavisi Nasıl Yapılır?

Görme problemi ortaya çıkmış hastalarda cerrahi tedavi seçenekleri düşünülebilir. Oldukça nadir görülen bir hastalık olduğundan ameliyat başarı oranları hakkında net bilgiler verebilmek mümkün olmamaktadır. Pupiloplasti operasyonlarının faydalı olduğu vakalar mevcuttur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın