Polikori

0
512

Polikori Nedir?

Polikori, pupilleri etkileyen nadir göz hastalıklarından bir tanesidir. Sadece bir gözde veya her iki gözde tutulum görülebilir. Birden fazla pupil açıklığı olması ile karakterizedir. Gerçek ve yalancı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Psödo yani yalancı polikoride görüş problemlerine rastlanmaz.

polikori hastaligi nedir
Polikori ile ilişkili görsel.

Polikori Belirtileri Nelerdir?

Polikorinin belirtileri şunlarıdır:

  1. Etkilenen tarafta görme problemleri
  2. Etkilenen tarafta zayıf ve çift görme
  3. Parlaklık problemleri

Polikori Nedenleri Nelerdir?

Polikorinin nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak şu faktörlerin varlığı polikoriye zemin hazırlayabilir:

  • Retina bozuklukları
  • Polar kataraktlar
  • Glokom
  • Pupillerde gelişim bozukluğu

Polikori Tedavisi Nasıl Yapılır?

Görme problemi ortaya çıkmış hastalarda cerrahi tedavi seçenekleri düşünülebilir. Oldukça nadir görülen bir hastalık olduğundan ameliyat başarı oranları hakkında net bilgiler verebilmek mümkün olmamaktadır. Pupiloplasti operasyonlarının faydalı olduğu vakalar mevcuttur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here