Poland Sendromu: Göğüs Duvarı Asimetrisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Poland Sendromu Nedir?

Poland Sendromu, her otuz bin doğumda bir görülen kadınlarda daha sık görülen meme ve göğüs duvarının tutulduğu bir deformiteye verilen isimdir. 30.000 doğumda bir görülür. Göğüs duvarı ve meme en sık tutulan yapılardır. Kadınlarda daha sık görülür.

poland-sendromu
Poland sendromunun tedavisi, altta yatan nedene ve semptomlara bağlı olarak değişir.

En sık tutulan yapı göğüs duvarıdır. Bu hastalarda sorun pektoralis major ve pektoralis minör adı verilen yapıların yokluğudur. Aynı taraftaki 2 ve 5 numaralı kotların ve kartilajların olmaması, meme başının yokluğu veya az gelişmiş olması sorunu bulunmaktadır. Hastalığım belirtileri ise:

 • Pektoralis major ve minörün kostosternal bölümlerinin yokluğu.
 • Aynı taraf 2-5. Kotların ve kartilajların yokluğu.
 • Meme hipoplazisi veya yokluğu (amasti).
 • Memebaşının hipoplazisi veya yokluğu (athelia).
 • Subkutan yağ dokusunun azlığı.
 • Aksiller kıllanmanın olmayışı.

Diğer belirtiler ise subkütan yağ dokusunun azlığı, aksiller kıllanmanın olmaması, brakidaktili ve sindaktili gibi deformitelerin görülmesidir.

Pektus Ekskavatum Nedir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Poland Sendromu Tedavisi

poland-sendromu-tedavisi
Poland Sendromu tedavi öncesi ve sonrası.

Tedavide genelde cerrahi yöntemler kullanılır. Üstteki resimde tedavi öncesi ve sonrasını görebilirsiniz.

Tedavi TürüAçıklama
İlaçlarAğrı, inflamasyon ve semptomların yönetimi için çeşitli ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar ağrı kesiciler, antidepresanlar ve nöropatik ağrı ilaçlarını içerebilmektedir.
Fiziksel TerapiFizyoterapistler, egzersiz programları ve fiziksel terapilerle kas gücünü, hareketliliğini ve dayanıklılığını artırmaya yardımcı olabilirler.
PsikoterapiPoland Sendromu sıklıkla depresyon ve anksiyete ile birlikte görüldüğünden, bilişsel davranış terapisi (BDT) veya diğer psikoterapiler semptomların yönetimine yardımcı olabilir.
EgzersizHafif ve düzenli egzersiz, kas gücünü artırabilir, ağrıyı hafifletebilir ve genel sağlığı iyileştirebilir. Bu durum mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır.
Diyet DeğişiklikleriBazı kişilerde belirli yiyeceklerin tüketilmesi Poland Sendromu semptomlarını kötüleştirebilir. Diyet değişiklikleri semptomları hafifletebilir.
Alternatif TedavilerAkupunktur, masaj terapisi, yoga veya meditasyon gibi alternatif tedavi yöntemleri bazı kişilerde rahatlama sağlayabilir ancak her zaman etkili olmayabilir. 
İlaçsız Yaklaşımlarİlaçsız tedavi seçenekleri, hasta eğitimi, ağrı yönetimi semptomları yönetmeye odaklanabilir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Poland Sendromu: Göğüs Duvarı Asimetrisi” üzerine 15 yorum

 1. Merhaba 6 yaşındaki ikiz kardeşlerimden birinde bu sendromun teşhisi konuldu. Bazı hastalarda tek elinin, kolunun veya parmaklarının eşit olmadığı, daha kısa olduğu belirtilmiş. bu yaşına kadar böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadık sadece meme ucunda küçüklük ve asimetriklik var. Acaba ilerleyen yaşlarda kol ve ellerde bu sendrom gözlemleniyor mu yoksa hasta doğduğundaki gelişimine devam mı ediyor hocam bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  Cevapla
 2. Hocam ben 15 yaşındayım ve poland sendromu olduğumu ögrendim. Fakat benim sol göğsümün sanırsam üst tarafında bi eksiklik var ve spor yapmayı çok seven birisiyim buda canımı baya sıkıyor. Nasıl bir tedavi izlenebilir merakediyorum.

  Cevapla
 3. Benim ikiz bebeklerinden birinde poland sendromu var 6 ayda bir kontrol ediliyor göğüs kafesinin sağ tarafındaki iki kemik erken dönüyor bu skolyoza sebep olur mu?doktorumuz tedavi için gelişimi tamamlamalı dedi bi konu çok tedirgin ediyor beni.

  Cevapla
 4. bende de poland sendromu var inanılmaz bir çocukluk ve çok kötü bir ergenlık yaşadım.Elimde de şekil bozukluğu var (Sağ) 5 yasımda (1978 de iyi bir operasyon denilebilir )hacettepe de ameliyatla işaret parmagımla orta parmağım yarısına kadar bitişikmiş kasık bölgesinden bir parça eklenerek ayrılıp dikilmiş işaret parmağım kısa orta parmagım kambur sağ gögüs kasım yok .Askerliğe heyet raporu ile elverişli görüldüm ve pentatlon istirahatlı olarak tamamladım.44 yaşındayım artık bu durumu kabullendim.beni bu durumumla kabul eden harika bir eşe ve bu durumda olmayan iki erkek evlada sahibim.insanların tokalaşırken vücuduma göre (188 boy 87 kilo )orantısız olduğunu anlayıp kısa bir güç gösterisi veya elimi tutup aa küçük bir el demesi dışında .Hele bir çalışma arkadaşım elimin küçük olduğunu sonradan fark ederek dehşet içinde elin ne öyle içim bi şekil oldu demesi kulağımda uzun yıllar çınladı. Bilmiyorum belki bunu ben sorun ediyorum belki sorun etmeliyim belkide etmemeliyim .Tabii tisört giymekte bana psikolojik acı veriyordu .bunu aşmam uzun yıllar aldı yazın mont veya ceket giydim.Göğsümün belli olmaması için.Kazanılmamış özgüven Aileden hiçbir konuda takdir görmemişlik.bişey beceremez sendromuna düşüş ve hala bunun ispatına çalışmak ve başaramamak.Gerçekten ama gerçekten bunun ameliyatını olmak istedim uzun yıllar araştırdım ama adını daha doğrusu bunun bir adı olduğunu öğrenmem geçen yıl oldu. milyonda bir olduğunu sanıyordum bir adı olduğunu bilmek ve ameliyatla bunun düzelebileceği düşüncesi beni oldukça rahatlattı .(Ameliyat olmayı düşünmüyorum )daha yazacak uzun cümleler var ama sanırım kendimi ifade edebildim.

  Cevapla
  • Merhabalar Selçuk Bey. Öncelikle geçmiş olsun. Şunu belirtmeliyimki yaşadıklarınızı oldukça samimi bir şekilde izah etmişsiniz. Yorumunuzu okuyan diger insanlarda bir farkındalık yaratması dileğiyle.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Merabalar.
  Poland sendromu olayı bendede var
  Benim sorum kas dokuları sporla yeniden olusurmu ameliyatsız cozumu yokmu.
  Ve ameliyatın riski ve sonrası hakkında bilgi alabilirmiyim
  Teşekkurler..

  Cevapla
  • Merhaba Zahir Bey, geçmiş olsun. Bilgi ve deneyimlerinizi yazımızı okuyan diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz.

   Cevapla
 6. Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Öncelikle şunu belirteyim yaşım 26 hocam. Sayfanın en başında bi resim verilmiş. Benim durumum da aynı öyle hocam sanki de benim resmim konulmuş desem yeridir.. bi o resme bakarak bana burdan bişey söyleme imkanınız olmazmi hocam.. birde böyle bir ameliyatin maliyeti ne olur..

  Cevapla
  • Muayene edilmeksizin tedavi belirlenemez. Doğal olarak maliyet hesaplaması da sağlıklı olmaz. İlk etapta bir göğüs cerrahisi uzmanına gidip muayene olmalısınız. Uzmanınız hem sizin tedavi planınızı yapacak hemde maliyet konusunda yönlendirme yapacaktır.

   Cevapla
 7. Hocam benim de sağ meme alt kasım gelişmemiş. Diğer meme ile eşitleme olur mu? Ve hangi tedavi yöntemini uyguluyorsunuz. Teşekkürler hocam

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun Muhammet Bey.
   Muayene edilmeksizin eşitleme yapılır denmesi doğru bir yaklaşım değildir.
   Ancak Poland Sendromu nun tedavisi için ilk etapta yaşınız önemli. Ciddi problemlere sebebiyet vermediği sürece cerrahi operasyonlar için yetişkinlik dönemi beklenmektedir. Muayene edildikten sonra mevcut deformiteleriniz belirlenir ve bunlara yönelik operasyon planlanır.
   Tedavide kas nakli, yağ enjeksiyonları ve protez kullanılmakta ve genelde sırt bölgesinden alınan kasın göğüs bölgesine yerleştirilmesi işlemi uygulanmaktadır.

   Cevapla
 8. Selâmün aleyküm. Hocam bende poland sendromu olan bir hastayım. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim. Yardımcı olursanız menu olurum. Allaha emanet olun.

  Cevapla
 9. Bi arkaşımın tanıdığında da böyle bir sorun vardı, resimlerdeki kadar çok kötü gözükmüyordu ama bi göğsü daha içeri batık olduğu anlaşılabiliyordu rahatlıkla.

  Cevapla

Yorum yapın