Poland Sendromu

13
11

Poland Sendromu Nedir?

Poland Sendromu, her otuz bin doğumda bir görülen kadınlarda daha sık görülen meme ve göğüs duvarının tutulduğu bir deformiteye verilen isimdir.

Poland hastalığıyla ilişkili görsel.
                                                                 Poland hastalığıyla ilişkili görsel.

En sık tutulan yapı göğüs duvarıdır. Bu hastalarda sorun pektoralis major ve pektoralis minör adı verilen yapıların yokluğudur. Aynı taraftaki 2 ve 5 numaralı kotların ve kartilajların olmaması, meme başının yokluğu veya az gelişmiş olması sorunu bulunmaktadır.

Diğer belirtiler ise subkütan yağ dokusunun azlığı, aksiller kıllanmanın olmaması, brakidaktili ve sindaktili gibi deformitelerin görülmesidir.

Pektus Ekskavatum Nedir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Poland Sendromu Tedavisi

 Poland Sendromu tedavi öncesi ve sonrası.
                                                             Poland Hastalığı tedavi öncesi ve sonrası.

Tedavide genelde cerrahi yöntemler kullanılır. Üstteki resimde tedavi öncesi ve sonrasını görebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümününden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

13 Yorum

  • Öncelikle geçmiş olsun Muhammet Bey.
   Muayene edilmeksizin eşitleme yapılır denmesi doğru bir yaklaşım değildir.
   Ancak Poland Sendromu nun tedavisi için ilk etapta yaşınız önemli. Ciddi problemlere sebebiyet vermediği sürece cerrahi operasyonlar için yetişkinlik dönemi beklenmektedir. Muayene edildikten sonra mevcut deformiteleriniz belirlenir ve bunlara yönelik operasyon planlanır.
   Tedavide kas nakli, yağ enjeksiyonları ve protez kullanılmakta ve genelde sırt bölgesinden alınan kasın göğüs bölgesine yerleştirilmesi işlemi uygulanmaktadır.

 1. Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Öncelikle şunu belirteyim yaşım 26 hocam. Sayfanın en başında bi resim verilmiş. Benim durumum da aynı öyle hocam sanki de benim resmim konulmuş desem yeridir.. bi o resme bakarak bana burdan bişey söyleme imkanınız olmazmi hocam.. birde böyle bir ameliyatin maliyeti ne olur..

  • Muayene edilmeksizin tedavi belirlenemez. Doğal olarak maliyet hesaplaması da sağlıklı olmaz. İlk etapta bir göğüs cerrahisi uzmanına gidip muayene olmalısınız. Uzmanınız hem sizin tedavi planınızı yapacak hemde maliyet konusunda yönlendirme yapacaktır.

 2. Merabalar.
  Poland sendromu olayı bendede var
  Benim sorum kas dokuları sporla yeniden olusurmu ameliyatsız cozumu yokmu.
  Ve ameliyatın riski ve sonrası hakkında bilgi alabilirmiyim
  Teşekkurler..

 3. bende de poland sendromu var inanılmaz bir çocukluk ve çok kötü bir ergenlık yaşadım.Elimde de şekil bozukluğu var (Sağ) 5 yasımda (1978 de iyi bir operasyon denilebilir )hacettepe de ameliyatla işaret parmagımla orta parmağım yarısına kadar bitişikmiş kasık bölgesinden bir parça eklenerek ayrılıp dikilmiş işaret parmağım kısa orta parmagım kambur sağ gögüs kasım yok .Askerliğe heyet raporu ile elverişli görüldüm ve pentatlon istirahatlı olarak tamamladım.44 yaşındayım artık bu durumu kabullendim.beni bu durumumla kabul eden harika bir eşe ve bu durumda olmayan iki erkek evlada sahibim.insanların tokalaşırken vücuduma göre (188 boy 87 kilo )orantısız olduğunu anlayıp kısa bir güç gösterisi veya elimi tutup aa küçük bir el demesi dışında .Hele bir çalışma arkadaşım elimin küçük olduğunu sonradan fark ederek dehşet içinde elin ne öyle içim bi şekil oldu demesi kulağımda uzun yıllar çınladı. Bilmiyorum belki bunu ben sorun ediyorum belki sorun etmeliyim belkide etmemeliyim .Tabii tisört giymekte bana psikolojik acı veriyordu .bunu aşmam uzun yıllar aldı yazın mont veya ceket giydim.Göğsümün belli olmaması için.Kazanılmamış özgüven Aileden hiçbir konuda takdir görmemişlik.bişey beceremez sendromuna düşüş ve hala bunun ispatına çalışmak ve başaramamak.Gerçekten ama gerçekten bunun ameliyatını olmak istedim uzun yıllar araştırdım ama adını daha doğrusu bunun bir adı olduğunu öğrenmem geçen yıl oldu. milyonda bir olduğunu sanıyordum bir adı olduğunu bilmek ve ameliyatla bunun düzelebileceği düşüncesi beni oldukça rahatlattı .(Ameliyat olmayı düşünmüyorum )daha yazacak uzun cümleler var ama sanırım kendimi ifade edebildim.

  • Merhabalar Selçuk Bey. Öncelikle geçmiş olsun. Şunu belirtmeliyimki yaşadıklarınızı oldukça samimi bir şekilde izah etmişsiniz. Yorumunuzu okuyan diger insanlarda bir farkındalık yaratması dileğiyle.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 4. Benim ikiz bebeklerinden birinde poland sendromu var 6 ayda bir kontrol ediliyor göğüs kafesinin sağ tarafındaki iki kemik erken dönüyor bu skolyoza sebep olur mu?doktorumuz tedavi için gelişimi tamamlamalı dedi bi konu çok tedirgin ediyor beni.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here