Pityalizm Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Pityalizm Nedir?

Pityalizm,nervus vagus adlı sinirin uyarılması sonucu normalin üzerinde salya üretimine verilen addır.

Diğer adı hipersalivasyondur.Sinirsel uyarı neticesinde ağız bölgesinde salgı bezlerinde aşırı miktarda çalışma olur ve salgı miktarı çok fazla artar.Salgılar bir süre sonra zarar vermeye başlayacaktır.


 

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Pityalizm Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba doktor bey Hamileliğimde bulantı kusmadan kaynaklı tükürük artışım çok fazla oldu yutamıyordum bi kaba tükürüyordum:( doğum yaptım 3 ay oldu halen tükürüyorum geçmedi maalesef:(( kalıcı bişey mi bu psikolojik olarak çok kötüyüm yardımcı olun lütfen:((

    Cevapla

Yorum yapın