Peter Pan Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Peter Pan Sendromu Nedir?

Peter Pan Sendromu, fiziksel olarak bir yetişkin gibi gelişen bireylerin mental olarak aynı gelişimi sağlayamadığı nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir. Olgun insanlar gibi görünseler de onlar gibi sorumluluk alamazlar. Peter Pan Sendromu terimi J. M. tarafından yazılan PeterPan adlı kitaptan gelmektedir. Hem kadın hem de erkekleri etkileme özelliği bulunan bu hastalık sıklıkla erkeklerde görülür.

peter pan sendromu nedir
PeterPan adlı kitaptan esinlenilerek ismi verilen nadir bir hastalıktır.

Henüz dünya sağlık örgütü tarafından tıbben kabul görmemiştir. Ayrıca Amerikan psikiyatri derneği tarafından zihinsel bir bozukluk olarak kabul edilmemiştir.

Peter Pan Sendromu Belirtileri

Peterpan sendromunda görülen belirti ve bulguları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Aşırı duygu patlamaları
  • Çabuk öfkelenme ve öfkeli olma
  • Mutlulukların aşırı paniğe dönüşmesi
  • Kendine acıma hissi
  • Depresif ruh hali
  • Aşırı olan suçluluk duygusu
  • Kolayca rahatlayamazlar

Peterpan sendromu olan bireyler akranlarıyla ilişki kurmada başarısız kalıyorlar. Doğal olarak sosyal hayatlarında yalnız kalıyorlar ve terkedilmişlik , yalnızlık duygusu hakim oluyor. Yaptıkları hatalardan dolayı suçluluk duymazlar ve aksine başkalarını suçlama eğilimleri gösterirler. Yaşadıklarıyla yüzleşmek yerine yasa dışı alkol ve uyuşturucu kullanımına yönelerek gerçeklerden kaçabilirler.


PeterPan Sendromu Nedenleri

Peter pan sendromunun nedenlerinden bir tanesi aşırı koruyucu ebeveynler olarak görülmektedir. Aşırı koruyucu ebeveynler çocukların kendi olgunluğuna erişmesine olanak tanımıyor ve çocuk kalmasına neden oluyor. Aşırı korunan çocuk yaşamanı zorluklarıyla kendi başına mücadele edemiyor veya etmek zorunda kalmıyor. Peter pan hastalığı narsizm ile bağlantılıdır ancak bu egoizm ile karıştırılmamalıdır. Ayrıca peter pan sendromu genetik olarak kalıtılan hastalıklardan birisi değildir.

Peter Pan Sendromu Tedavisi

Henüz tıbbi bir hastalık olduğu kabul görmediğinden ötürü tanımlanmış tedavisi de yoktur. Psikodrama, bilişsel davranış terapisi, mukavemete dayalı terapiler, çözüm odaklı terapi, transpersonal danışmanlık, aile terapisi gibi yaklaşımlar mevcuttur ancak ne derece faydalı olacağı konusu şüphelidir.

peter pan sendromu tedavisi
Peterpan sendromu hala hastalık statüsünde değildir ve standardize edilmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır.

Peter Pan Sendromunda Beklenen Yaşam Süresi

Hala DSÖ ve APD tarafından psikiyatrik bir bozukluk olarak kabul görmemiş bu hastalıkta yaşam beklentisinin kesin bir ölçütü yoktur. Bu sendroma sahip bireyler tedavi edilebilirler ancak standardize edilmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır.


Peter Pan Sendromu Komplikasyonları

Peterpan sendromunun en önemli komplikasyonlarından bir tanesi güçlü ilişkiler kuramamadır. Bireyler korkularıyla ve rahatsızlıklarıyla yüzleşemezler ve diğer psikiyatrik rahatsızlıkları daha kolay edinebilirler. Yapılan araştırmalarda bu kişilerin benlik saygısının düşük ve depresif ruh haline sahip olduğu görülüyor.

Peter Pan Sendromunun Önlenmesi

Peter pan sendromu çocukluk döneminde başlangıç gösteren bir hastalık olmasında ötürü anne ve babaya destek verilmesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Anne ve babanın çocuk yetiştirme konusunda farkındalık eğitimlerine yönlendirilmesi gerekebilir. Genç ebeveynler için farkındalık seminerleri düzenlenebilir.

[su_box title=”Peter Pan Sendromu Mail Grubu” box_color=”#6fe767″]Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Peter Pan Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”peterpan”][/su_box]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

[su_button url=”//plus.google.com/share?url=//doktordanhaberler.com/peter-pan-sendromu/” target=”blank” style=”flat” background=”#e91f34″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” desc=”Hemen Buraya Tıklayarak Google Plus Profilinizde Paylaşın.”]Gönderiyi Paylaşarak Bilginin Yayılmasına Öncülük Edin ![/su_button]


Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın