Perifer Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Perifer, tıp dünyasında sıkça kullanılmakla birlikte temel olarak “merkezden uzak” anlamı taşımaktadır. Merkezden daha uzak olan daha periferdedir şeklinde yorumlanır. Örneğin ayaklar dize göre daha merkezden uzaktadır. Dolayısıyla ayaklar dize göre daha periferdedir şeklinde yorumlanır.

perifer-nedir
Perifer tıpta kısaca çevre anlamındadır.

Hatta yeni göreve başlayan pratisyen hekimler genellikle merkezlerden uzak kırsal bölgelerde çalışırlar. Periferde çalışmak diye de bilinen deyimde buradan gelir.

Merak ettiğiniz veya aklınıza takılan noktaları alt taraftaki yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 16 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın