Patern Nedir?

4
12929

Patern Nedir?

Patern, örüntü, örnek, desen anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.   

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

4 Yorum

 1. Hocam merhaba mamografi sonucu mamografik tetkikte malignite açısından anlamlı kuşkulu küme oluşturmuş mikrokalsifikisyon tanımlanmamıştır.sonuç sağ memede birads 4 lezyonlar.dinamik MRG-USG İLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRME ÖNERİLİR.
  ULTRASON SINUCU:SAĞ MEME ÜDK DA SINIRLI BİRBİRİNE KOMŞU 9X6.5 MM. VE 5X4 MM. OLARAK ÖLÇÜLEN HİPOEKOİK SOLİD – SEMİ SOLİD LEZYONLAR İZLENDİ.(BİRADS 4) AYRICA LEZYONA KOMŞU VE ÜST KADRAN DÜZEYLERİNDE YER YER BİRLEŞME EĞİLİMİNDE YOĞUN İÇERİKLİ SEPTALI HİPOEKOİK SEMİSOLİD LEZYONLAR İZLENDİ.DİNAMİK MRG VE SONRASI HİSTOPATALOJİK KORELASYON ÖNERİLİR.Yardımcı olursanız sevinirim kanser riski yüksekmi

 2. Iyi geceler hocam 41 yaşındayım bir hafta önce sağ göğsümn üstünde sertlik hissettim mamorafi çekindim sonuç c 0 çıktı kitle var ne demek korkulacak bişey varmı tşkrler

 3. Merhabalar;sağ aksillada en büyüğü 25.13mm boyutlarında
  3-4 adet kalın korteksli lenf nodu izlenmiştir
  Sağ memede büyüğü retroareonlar bölgede her
  Birbiri ile ilintili 35.19 mm boyutunda 1kaç adet abse
  Hipoekoik solid lezyon, duktal aktazi saptanmış.
  Ultrasonografi sonucu kardeşim engelli sürekli Eli sağ
  Göğsünde açıyor herhalde ne yapabiliriz. Monografi
  Sonucuda kontür veren lokal asimetrik yoğunluk artışı mevcutmuş dr augmentın bid 1000 ml verdi

 4. 15.08.2017 – MAMMOGRAFİ (TEK MEME) SOL – BİLATERAL MAMMOGRAFİK incelemede: Her iki meme cilt-cilt altı dokusu tabiidir. Her iki meme tip ‘c ‘ paterndedir. Her iki memede parankimal asimetri-distorsiyon, kümülatif mikrokalsifikasyon, kitle konfigürasyonu,spiküle dansite artışı izlenmedi. Her iki aksiller bölgede patolojik boyut ve natürde lenf nodu izlenmedi.
  SONUÇ :Yoğun meme paterni .USG Önerilir.
  Meme paterni
  a) Büyük oranda lipomatö
  b) Seyrek fibroglandüler doku
  c) Heterojen dens, sensiviteyi düşürebilir
  d)Belirgin dens, sensivite düşük.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here