Ostium Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ostium Nedir?

Ostium tıpta ağız, delik, açıklık anlamına gelmektedir. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Genellikle vücudun belirli bir bölgesinde oluşan ağızlaşma ya da açıklık ifade edilirken kullanılır. Basit bir örnek vermek gerekirse delikli bir süngeri hayal edin. İşte süngerin üstündeki o deliklerin her biri ostium olarak adlandırılabilir.

Şekildeki resimdekoroner sinüsün ostiumunu görüyorsunuz.

Ostium teriminin manası bu şekildedir. Aklınıza takılanları veya sormak istediğiniz hususları alttaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın