Osteodejeneratif Değişiklik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Osteodejeneratif değişiklikler genellikle çeşitli şikayetleri için tetkik yaptıran hastaların sonuç kağıtlarında yer alan tıbbi bir ifadedir. Çoğu zaman kemik yapılarında ya da vertebralarda görülür . İfadenin ne anlama geldiğini anlamak için parçalayarak incelememizin daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Osteo-dejeneratif ifadesinde osteo kemik yapılarını anlatırken dejeneratif ise yaralanma, yaşlanma ve diğer yıpranmalara bağlı olarak mevcut doku yapısının bozularak işlevselliğin kaybedildiği durumları anlatıyor.

Dejenerasyon normalde tüm vücut dokularını etkileyen bir süreç olmasına rağmen doğal dejenerasyon vücutta en fazla omurga disklerini, eklemleri ve kemikleri etkilemektedir.

osteodejeneratif değişiklikler
Osteodejeneratif değişiklik kemikte yıpranma anlamış taşımaktadır.

Osteodejeneratif değişiklik, temel olarak kemik dokusunda sıklıkla yaşlanma veya zorlanmaya bağlı yıpranma nedeniyle oluşan bozuk işlevsellik durumudur. Bu durum ortaya çıktığında kemik dokusu eskisi gibi görevini yapamamaktadır. En sık karşımıza çıkan belirtisi ise ağrıdır.

Eğer sizinde tetkik sonuçlarını aldığınız raporunuzda “osteodejeneratif değişiklikler” ifadesi geçiyorsa hemen alt tarafa raporunuzu yazın. En kısa süre içerisinde yorumlayacağım. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Osteodejeneratif Değişiklik Nedir?” üzerine 22 yorum

 1. merhabalar babam 1 ay önce öksuruk sikayetiyle hastaneye basvurdu kan sonuclarında bazı degerleri çok yuksek bt cekildi onunda sonucunda :Torakal aortada yer yer kalsifik plak formasyonları gözlenmektedir. Bilateral akciğerlerde yaygın sentrasiner ve paraseptal amfizem bulguları izlenmektedir.
  Bilateral akciğer posterior kesimlerde dependen dansite artışları izlenmektedir.
  Bilateral akciğerlerde yer yer mozaik atenuasyon alanları izlenmektedir. Kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.Rica etsem sonucu degerlendirme imkanınız var mı

  Cevapla
 2. 12.10.2021, 22:27, BT ANJİOGRAFİ, ABDOMİNAL AORTA TÜM BATIN BT Sayın Meslektaşım;
  TEKNİK: IV helikal BT incelemesinde; KARŞILAŞTIRMA: BULGULAR: NOT: Budd Chiari şüphesi
  olan olguda faz uygunsuzluğu nedeniyle hepatik venler değerlendirilememiştir. Karaciğer konumu,
  konturu doğaldır.Karaciğer boyutları 19 cm ile artmış görünümdedir. İntrahepatik ve ekstrahepatik
  safra yollarında dilatasyon saptanmadı. Safra kesesi duvar kalınlığı ve lümen içi doğaldır. Bilateral
  sürrenal glandlar, pankreasa ait patoloji saptanmamıştır. Her iki sürrenal glandda kalsifik sekel
  değişiklikler izlenmiştir.Sağ sürrenal glandda 15×30 mm çapında yağ dansitesinde nodüler alan
  izlendi.(miyelolipoma?) Dalak boyutları doğaldır. Her iki böbrek konumu, konturu, boyutları doğaldır.
  Parankim yapıları ve pelvikalisiyel sistem doğaldır. Değerlendirilebilen mide normaldir. Çölyak ve
  mezenterik alanda patolojik boyutlarda LAP mevcut değildir. Pelvik patolojik boyutlarda LAP mevcut
  değildir. Mesane duvar kalınlığı, konturu ve lümeni tabiidir. Uterus boyutları, parankim yoğunluğu ve
  over lojları tabiidir. Batın içi pelviste serbest sıvı izlenmiştir. Paravertebral kas grupları doğaldır.
  Kemik yapılarda patolojik özellik saptanmadı. Aterosklerotik ve osteodejeneratif değişiklikler
  izlenmektedir.

  Cevapla
 3. Sağ koksofemoral eklemde osteodejenaratif değişimler vardır. Subkondral kemik iliği ödemi benzeri sinyal intensite değişimleri ve kistik alanlar bir ostekondral lezyonu temsil edebilir. Aynı zamanda sol femur boynunda defarmasyon vardır ve bu düzeyde şüpheli t1 ve t2 ağırlıklı serilerde hetorojen sinyal intensite değişimleri eski fraktür ve/veya yeni oluşmuş sklerotik bir fraktürü temsil edebilir.

  Cevapla
 4. Yaşım 56. Bel ve bacak ağrılarım mevcut. MR raporum ektedir. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
  ” Lomber vertebra korpus köşelerinde osteodejenaratif değişiklikler ve osteofitik oluşumlar izlenmektedir..
  Tüm lomber intervertebral disklerinde dejeneratif sinyal indensite azalması izlenmektedir.
  L4-5 dişinde pesterosantral ve bilateral paramedian geniş tabanlı protrüde herni ve eşlik eden diffüz bulging mevcuttur. Dural kese ve spiral koklerde bası, lateral reseslerde obliterasyon ve nöral foramenlerde daralma izlenmektedir.
  L5-S1 diskinde postesantral ve bilateral paramedian geniş tabanlı ekstrüde disk henrisi mevcuttur. Dural kese ve spinal koklerde bası lateral reseslerde obliterasyon ve nöral foramenlerde daralma izlenmektedir “

  Cevapla
 5. Sevgili hocam öncelikle iyi günler dilerim. Sizle 2 adet Mr sonucu paylaşmak istiyorum. Sonuçlar üzerinden hastalığımın ilerleyip ilerlemediğini merak ediyorum. İlk Mr sonucum şöyle;
  Sağ sakroiliak eklem yüzünde intensite artışı ve düzensizlik izlenmektedir(Sakroileit?). Koksiks alt uçta öne doğru angulasyon izlenmektedir.
  9 ay sonra çektirdiğim 2. Mrda ise şu sonuçlar yer alıyor:
  Sağ sakroiliak eklemde üst ve alt bölümde, sol sakroiliak eklem alt bölümde minimal intensite artışı izlenmektedir (Sakroileit?). Eklem yüzlerinde minimal osteodejeneratif değişiklikler mevcuttur.
  Ayrıca 2. Mr sonucunda Koksiksdeki angulasyonu belirtmemiş olması düzeldiği anlamına mı geliyor yoksa belirtilmeme ihtiyacı mı hissedilmiş? Bunun yanı sıra minimal kelimesinin tam manasıyla anlamı nedir? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 6. Tüm batın bt tetkiki
  Klinik bilgi:
  Üst batın bt tetkikinde:
  Bulgular:
  Çekim kalın kesitli olduğundan inceleme suboptimaldir.
  Karaciğer konum, kontur ve boyutları tabiidir. Parankim dansitesi homojendir.
  Safra kesesi ve safra yollarına ait belirgin patoloji saptanmamıştır.
  Dalak, pankreas, her iki sürrenal gland ve böbrekler doğaldır.
  Mide ve intestinal anslara ait belirgin patoloji izlenmedi.
  Paraaortokaval alanda patolojik boyutta lenf nodu saptanmadı.
  Batın içi serbest sıvı izlenmedi.
  Alt batın bt tetkikinde:
  Mesane dolumu homojen, duvar kalınlığı normal sınırlardadır.
  Pelvik organlar tabiidir.
  Görüntü alanına giren kemik yapılarda osteodejeneratif değişiklikler izlendi.
  Toraks bazalinden geçen kesitlerde belirgin patoloji saptanmadı.
  Hastaya işlem sırasında 100 cc optiray kontrast madde kullanılmıştır.

  Cevapla
 7. Ve ;
  Bilateral omuz diz ve ayak bileği eklemlerinde osteodejeneratif değişiklikler ile ilgili olabilecek simetrik hafif artmış aktivite tutulumları izlenmiştir
  Doktor bey bunlar ne demek oluyor acaba ?

  Cevapla
 8. Sol fermuar başı ile uyumlu lokalizasyonda sintigrafi ve SPECT/CT görüntülerinde simetrigine nazaran hafif artmış aktivite tutulumu gösteren sklerotik kemik lezyonu dikkati çekmiştir

  Cevapla
 9. Bilateral sakroiliak eklem an teroinferior kesimlerinde ekleme bakan kemik yapılarında kortikal düzensizlik ve osteododejeneratif degisiklikler subkondral fokal skleroz sahaları izlenmektedir görünüm kronik sakroliit acısından anlamlı olabilir

  Cevapla
  • Merhabalar Nuray Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Genellikle iltihaplı eklem ve kemik hastalıklarında görülen bulgular tespit edilmiş. Bu rapor sonucunuzu mutlaka muayene olduğunuz hekiminize gösteriniz. Muayenesi sonrasında ya yönlendirme yapacak ya da tedavinize başlayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. Troid bezleri boyutları artmış olup parankim dansitesi heterojendir Sanografik inceleme önerilir Trekea ve her iki ana bronşit lümeni açıktırMediastinal ana vasküler ve kalp kontur büyüklükleri nornaldirMediastende ve her iki hususta en büyüğü eski tetkike kıyasla gerime gösteren lenf modları görülmektedirHer iki akcğerde yer yer subsegmental atelektazik yoğunluk artımları vardır Tetkike dahil kemik yapılarda hafif düzeyli osteodejeneratif değişikler mevcuttur Trokal diyor belirgin düzleşmiştir Her iki akciğerde en büyüğü 9mm ulaşan bir kaç adet nodül dikkati çekmektedir

  Cevapla
  • Merhabalar Tülay Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tiroid bezinizde görülen bu değişimlerin neyden kaynaklı olduğunun tespiti için ultrasonografi istenmiş. Mutlaka yaptiriniz.
   Tespit edilen lenf nodlarinin kaynağı mutlaka araştırılmalıdır. Özetle siz bu raporu muayenenizi yapan doktora mutlaka gösteriniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Merhaba hocam bir buçuk yıl önce olduğum karaciğer ameliyatı sonrasında akciğerimde bir kapanma olmuştu. Kontrol için kontrastlı toraks bt tetkiki sonucu:
  Toraks duvarı kas ve doku yapıları tabiidir. Görüntü alanına giren kemik yapılarda osteodejeneratif değişiklikler izlenmiştir. Trakea, ana bronş ağacı, ana vasküler yapılar, kalp ve özofagus doğal olarak değerlendirildi. Mediastinal ve hiler patolojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır. Akciğer parankim değerlendirmesinde; bilateral akciğer parankimine ait patoloji izlenmedi.

  Cevapla
  • Merhabalar Demet Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili bölgede kemik yapılarda bozulmalar tespit edilmiş. Bunların ne anlama geldiği hastanın muayenesi sonucunda belli olabilir. Bu nedenle mutlaka muayene olduğunuz doktorunuza gösteriniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. Kemik yapılarında minimalosteodejeneratif değişiklikler, sağ omuz ekleminde periartikuler diffüz hafifhipermetabolizma dejeneratif değişikliklere sekonder izlenmiştir

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşegül Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili bölgede kemik yapılarında bozulmalar tespit edilmiş. Bu bozulmaların neden olduğu sorusunun cevabı rapor sonucunun muayene bulgulariyla beraber değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkar.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. KONTRASTLI TORAKAL MRG İNCELEMESİ, Klinik. spinal met?
  Torakal kifoz normal izlenmektedir.
  Vertebra korpuslarının yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları normal sınırlardadır. Vertebral kolonda dejeneratif değişiklikler izlenmekte olup disk sinyal intensiteleri azalmıştır. Orta-anterior kesimlerde abterior end platolarda yer yer köprüleşen marjinal osteofitik sivrileşmeler
  izlenmektedir.
  Tüm düzeylerde disk konturları düzgün olup, herniasyon bulgusu izlenmedi. Nöral foramenler açıktır. Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi. Spinal kanal genişliği normal sınırlardadır. Paravertebral alanlarda patolojik sinyal artışı saptanmadı. Kontrast madde verilimi ardından patolojik kontrast tutulumu saptanmamıştır.
  hocam merhabalar.. hasta göğüs kanseri kemoterapi tedavisi görüyor.bu rapora göre metastaz varmıdır.

  Cevapla
 14. Lomber vertebrabra BT incelemesi: Klinik bilgi: Verilmemiştir. Bulgular: Sola bakan minimal skolyotik açılanma mevcuttur. Sol sakroiliak eklemde hafif daralma ve iliak yüzde skleroz görülmektedir. Sağ koksofemoral eklemde belirgin osteodejeneratif değişiklikler mevcuttur. Lateral topogramdan izlendiği üzere lintervertebral eklem aralık genişlikleri tabiidir. Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur. Korpus köşeleri doğaldır. Nöral foramen genişlikleri tabii olup, nöral kökler serbesttir. İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır. Dural kese morfoloji ve densitesi tabiidir. Faset eklem yüzleri ve eklem ilişkileri doğaldır.
  yaş 32
  şiddetli bel ağrısı ve boyun ağrısı var
  ağrı özellikle kalçalarda daha çok hissediliyor
  teşekkür ederim, saygılarımla..

  Cevapla
  • Merhabalar Şakir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Omurganızda hafif düzeyde eğrilik, buna bağlı kanallarda daralma ve sıkılmalar mevcutmuş. Bu şikayetleriniz klinik bulgulariniz, tahlilleriniz ile birlikte değerlendirilip nihai sonuca varilacaktir. Bunun için mutlaka tetkiki isteyen doktorunuzla iletişime geçiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Hatice Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Raporun tamamını ve hastanın durumu hakkında bilgiler verirseniz yorumlama yapabilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 15. TORAKS BT İnceleme planına giren tiroid gland boyutları sağ lobda ve isthmusta belirgin artmış olup her iki gland lojunda hipodens nodüler alanlar ve kaba kalsifikasyonlar izlenmektedir. Olgunun US ile değerlendirilmesi önerilir. Trakea ve ana bronşial sistem açıktır. Her iki hemitoraks simetrik olarak havalanmaktadır. Arkus aorta ve koroner arter traselerinde milimetrik kalsifik aterom plaklarına ait dansiteler mevcuttur. Mediastende ve her iki hiler bölgede patolojik boyut ve görünümde lenf nodu ve yer kaplayan lezyon saptanmamıştır. Plevral ya da perikardiyal effüzyon saptanmadı. Her iki akciğer parankim kesitlerinde değerlendirildiğinde; üst lob apikal bölgelerde sekel olarak değerlendirilen plöroparankimal fibrotik dansite artımları izlenmektedir. Sağ akciğerde üst lob posterior segmentte 4 mm çapında subplevral nodül izlenmektedir. Sol akciğerde inferior lingular segment ile alt lob laterobazal segmentte de sekel plöroparankimal fibrotik dansite artımları mevcuttur. Sağ akciğer alt lob mediobazalde plevral kalınlaşmalar izlenmektedir. Akciğer parankim alanlarında aktif infiltrasyon, konsolidasyon ya da yer kaplayan lezyon saptanmadı Dorsal vertebral kolonda açıklığı sola bakan hafif skolyoz görünümü ve vertebra korpuslarında yaygın osteodejeneratif değişiklikler izlenmektedir. SONUÇ BİLGİ

  Cevapla

Yorum yapın