Osteodejeneratif Değişiklik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Osteodejeneratif değişiklikler genellikle çeşitli şikayetleri için tetkik yaptıran hastaların sonuç kağıtlarında yer alan tıbbi bir ifadedir. Çoğu zaman kemik yapılarında ya da vertebralarda görülür . İfadenin ne anlama geldiğini anlamak için parçalayarak incelememizin daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Osteo-dejeneratif ifadesinde osteo kemik yapılarını anlatırken dejeneratif ise yaralanma, yaşlanma ve diğer yıpranmalara bağlı olarak mevcut doku yapısının bozularak işlevselliğin kaybedildiği durumları anlatıyor.

Dejenerasyon normalde tüm vücut dokularını etkileyen bir süreç olmasına rağmen doğal dejenerasyon vücutta en fazla omurga disklerini, eklemleri ve kemikleri etkilemektedir.

osteodejeneratif değişiklikler
Osteodejeneratif değişiklik kemikte yıpranma anlamış taşımaktadır.

Osteodejeneratif değişiklik, temel olarak kemik dokusunda sıklıkla yaşlanma veya zorlanmaya bağlı yıpranma nedeniyle oluşan bozuk işlevsellik durumudur. Bu durum ortaya çıktığında kemik dokusu eskisi gibi görevini yapamamaktadır. En sık karşımıza çıkan belirtisi ise ağrıdır.

Eğer sizinde tetkik sonuçlarını aldığınız raporunuzda “osteodejeneratif değişiklikler” ifadesi geçiyorsa hemen alt tarafa raporunuzu yazın. En kısa süre içerisinde yorumlayacağım. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Osteodejeneratif Değişiklik Nedir?” üzerine 41 yorum

  1. Merhaba.tomografi raporunda vertebralarda osteodejeneratif değişiklikler yazıyor.şiddetli belden başlayan ,sırta yükselen ağrı var.tedavi için hangi branşa gitmeliyiz? yorum rica ediyorum.

    Cevapla
  2. Arkusaortada kalsifik aterom plakları izlendi yazıyor. Vertebrakorpuslarinda yaygın osteodejeneratif değişikler izlendi diyor. napmaliyim bu nasıl tedavi görmem lazım ağrım çok var

    Cevapla
  3. Raporda dediğiniz gibi ostaodojeneratif değişiklikler yazıyor bide akciğerde kitle varmış hocam yorum yaparmısınız

    Cevapla

Yorum yapın