Osteodejenerasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Osteodejenerasyon kelime anlamı olarak kemik dokusunda ortaya çıkma eğilimi gösteren, işlevsel bozukluklara sebebiyet verebilen doku yıkımı ya da doku yıpranmasıdır. Kelime olarak ayırıp incelersek daha akılda kalıcı olacaktır. Osteo-dejenerasyon ifadesinde osteo kemik dokusunu anlatırken dejenerasyon ifadesi yıpranma anlamı taşımaktadır. Kemik dokusunda ki yıpranma çok fazla sayıda sebebe bağlı olabileceği için neden ortaya çıktığının tespit edilmesi ileri araştırma gerektirmektedir. Temel olarak paget hastalığı, osteoporoz gibi hastalıklar ilk olarak akla gelse de yaşlılık bile çoğu zaman doğal süreç içerisinde osteodejenerasyona sebebiyet vermektedir. Bu durumla ilgili olarak merak ettiğiniz bir şey olursa alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazmanız halinde yorumlayacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Osteodejenerasyon Nedir?” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba Erhan Bey :Benim raporumda vertebral end platelerde osteodejenarit değişiklikler mevcut ve L5 S1 duzeyinde spondilozidis yazıyor Sizce nedir

  Cevapla
 2. Lomber vertebra korpuslarında osteodejenrasyonlar mevcuttur ne anlama geliyor acaba ve tedavisi nedir

  Cevapla
 3. Teknik:TORAKS BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ (BT) İNCELEME

  Karşılaştırma:

  SAYIN MESLEKTAŞIM;

  Hastanıza I.V. kontrast verilmeden yapılan toraks BT incelemesinde

  Bulgular:

  Kesitler dahilindeki vasküler yapılarda aterosklerotik değişiklikler ve kalsifik plaklar izlenmektedir.

  Asendan aorta 38 mm ölçüldü.

  Kalp konfigürasyonu normaldir.

  Trakea orta hattadır. Trakea ve her iki ana bronş açıktır.

  Mediastinal ya da hiler yerleşimli patolojik boyut artışı gösteren lenf nodu izlenmemiştir.

  Her iki akciğerde sentrilobüler ve kistik amfizem alanları izlendi.

  Her iki akciğer parankiminde aktif infiltrasyon ya da kitle imajı izlenmemiştir.

  Plevral kalsifikasyon, kalınlaşma veya effüzyon izlenmemiştir.

  Vertebra korpus artiküler platolarında osteodejeneratif değişiklikler ve marjinal osteofitik spur formasyonları izlenmektedir.

  Detayları rapor içerisinde tanımlanan değişiklikler.

  Cevapla
 4. Merhaba
  Ben 48 yaşında erkek biriyim batın tomografide
  Hafif osteodejeneratif değişiklikler gözlemlendi yazıyor
  Sabahları kalkınca ellerimi yumruk yapamıyorum
  Sırt kaburgalaraım,dizlerim,el parmak eklemlerim ayak parmak aklemlerim ağrıyor
  Gün içinde azalıyor sabah kaltıgımda daha vazla nedir bu durum

  Cevapla
  • Merhabalar Metin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Durumunuz hakkında detaylı bilgi ve rapor sonucunuzu yazarsanız en azından fikir verebilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın