Os Nedir? Tıpta Os Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Os Nedir?

Os, kemik manasında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Tıp dilinde ”Systema Locomotorium” adını alan hareket sistemi kemiklerdir. Kemikler insan vücudunun şeklini ve hareketlilik düzenini sağlar. Kemikler kas  ve eklemler ile hareketlilik dengesini sağlamaktadırlar. Kasların oluşumu ise kemiklerden meydana gelmektedir. Kemiğin görevi kasları hareket ettirerek vücudun  hareketlilik pozisyonlarını şekillerini düzenlemektir. Vücutta kemik en güçlüsüdür ve eklem ve kaslara komut vererek planlı bir şekilde vücut mekanizmasında  çalışır. 

Osteologia (osteoloji) tıpta kemik hastalıklarını inceleyen bilimdir. Latinceden uyarlanan ”os ”kelimesine kemik denir. Ossa ise kemikler demektir. Bu nedenle tıpta kullanılan kemikler üzerindeki her terim Os ile başlamaktadır. Mesela uzun kemikler tıp dilinde Latince olarak Ossa Longum denilmektedir. 

Kemikler çeşitlerine  ve türlerine göre vücudun her bölgesinde farklı hareketlilik sağlarlar. Türleri ve çeşitleri  değişkendir.  Uzun kemiklere  diafiz denir. Cavitas medullaris uzun kemiklerin gövdesinde yer alan  kemik iliğinden oluşmaktadır.Bu sert tabaka şekline göre değişmektedir.

Kemik çok değişik çeşitleri ile  vücutta dağılımını yapar. Bunlar ; kırmızı kemik iliği kan hücrelerinin üretimini sağladığından oldukça değerlidir. Epifiz büyümeyi sağlayan kemik çeşitidir. Epifiz kıkırdağı erken gelişim sürecini başlatır. 

Diğer kemik çeşitleri ise,Kısa Kemikler,Yassı Kemikler,Düzensiz Kemikler,Susamsı Kemiklerdir. Bunlar vücudun kalça,bacak kol ,göğüs,ayak ,diz kürek kemiği,el,çene, kafatası akla gelebilecek değişik yerlerde yer almaktadır. Kemiklerin sağlıklı olmaması durumunda vücutta büyüme durur.

Yaşlanma evresinde kemik erimesi bütün vücudu etkisiz hale getirebilir. Sağlıklı adımlar ve duruşlar için sağlıklı kemik yapısına sahip olmak gerekir. Bunun için kalsiyum, demir  ve diğer vitaminler yeterli miktarda sağlanmalıdır.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın