Ön Çekmece Testi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Ön Çekmece Testi Nedir?

Ön Çekmece Testi, anterior instabilitenin değerlendirilmesi için kullanılan diz ekleminin testlerinden bir tanesidir. Öncelikle hasta sırt üstü pozisyonda yatırılır. Kalça 45 derece fleksiyona getirilirken diz ise 90 derecelik fleksiyon pozisyonundadır. Hastanın ayakları üzerine oturan hekim iki eliyle güçlü bir şekilde tibiayı proksimalinden kendine doğru çeker. Eğer hareket 6mm den fazlaysa test pozitif anlamı taşımaktadır.

on cekmece testi nedir
Ön çekmece testi ile ilişkili görsel.

Dilerseniz Hidayet hocamızın hazırlamış olduğu şu video görüntülerini izleyerek daha iyi kavrayabilirsiniz:


Merak ettiğiniz şeyleri ve eklemek istediklerinizi konu altında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten keyif duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın