Ölü Morluğu Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ölü Morluğu Nedir?

Ölü Morluğu,en önemli ölüm bulgularından biridir.Kelime anlamı olarak ölüm morarması anlamına gelmektedir.Diğer bir adı livor mortisdir.

İnsan öldükten sonra kalp kanı pompalayamadığı için kan deriye yakın yerlerde birikir ve bu yerlerde kırmızı ve türevi renk değişiklikleri olur.

Ölü Morluğu Ne Zaman Görülür?

İlk olarak ölümden yaklaşık 3 saat sonra hafiften görülmeye başlanır.Zaman geçtikçe belirtiler artar ve 12 saate kadar maksimuma ulaşır.

Renk ne kadar yoğunsa o bölgede birikmiş kanın içerisindeki hemoglobin miktarı o derece fazladır.

Ölü Morluğu Ne İşe Yarar?

Adli Tıp’ta sıkça kullanılan terimlerden bir tanesidir.Ölüm zamanına karar vermede yardımcıdır.


Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın