Numune Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Numune Nedir?

Numune, örnek anlamına gelmektedir. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Numune almak ifadesini 2021’e gireceğimiz bu günlerde kovid-19 ile ilişkili olarak çok fazla duyuyorsunuz. Devamlı olarak filyasyon ekipleri ve acil sağlık hizmeti veren kurumlar numune alarak laboratuvarlara göndermektedirler. Örnek alınan hastalar için ise numune vermek terimi kullanılır.

numune vermek
Resimde numune alınmasını görüyorsunuz.

Numune Vermek Ne Demek?

Numune vermek temel olarak herhangi bir hastalık için vücudun ilgili bölgesinden özel teknikler kullanılarak parça veya materyal verilmesi anlamına gelmektedir. Günümüzde genellikle evde karantina da kalan hastalar herhangi bir şikayetleri ortaya çıktığında numune verirler.

Numune Almak Ne Demek?

Numune almak terimi ise tıpta sağlık profesyoneli olan kişinin ilgili hastadan uygun teknikler kullanarak parça veya materyal almasına verilen isimdir. Tıp biliminde sıkça kullanılan bir terimdir. Bu hususla ilgili olarak merak ettiğiniz bir şey varsa alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyor olacağım 🙂

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 17 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın