( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Numune Nedir?

Numune Nedir?

Numune, örnek anlamına gelmektedir. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Numune almak ifadesini 2021’e gireceğimiz bu günlerde kovid-19 ile ilişkili olarak çok fazla duyuyorsunuz. Devamlı olarak filyasyon ekipleri ve acil sağlık hizmeti veren kurumlar numune alarak laboratuvarlara göndermektedirler. Örnek alınan hastalar için ise numune vermek terimi kullanılır.

numune vermek
Resimde numune alınmasını görüyorsunuz.

Numune Vermek Ne Demek?

Numune vermek temel olarak herhangi bir hastalık için vücudun ilgili bölgesinden özel teknikler kullanılarak parça veya materyal verilmesi anlamına gelmektedir. Günümüzde genellikle evde karantina da kalan hastalar herhangi bir şikayetleri ortaya çıktığında numune verirler.

Numune Almak Ne Demek?

Numune almak terimi ise tıpta sağlık profesyoneli olan kişinin ilgili hastadan uygun teknikler kullanarak parça veya materyal almasına verilen isimdir. Tıp biliminde sıkça kullanılan bir terimdir. Bu hususla ilgili olarak merak ettiğiniz bir şey varsa alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyor olacağım 🙂

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 17 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın