Novosef İğne Yan Etkileri Nelerdir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Novosef İğne Yan Etkileri Nelerdir? Genel Bakış

Bazı bakteriler vücudumuzda çeşitli enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde ise Novosef iğne kullanılmaktadır. Oldukça güçlü bir antibiyotik olan Novose’in etken maddesi ise Seftriakson’dur. Birçok ağır enfeksiyon hastalıklarında kullanılan iğne özellikle menenjit, akciğer enfeksiyonları, kulak burun boğazda oluşan enfeksiyonlar, eklem enfeksiyonları, kene sokması ile ortaya çıkan hastalıklarda ve daha birçok enfeksiyona karşı kullanılmaktadır. Novosef iğne yan etkileri nelerdir konusu ise iğneyi kullananlar için oldukça önemlidir. Yan etkiler görüldüğünde doktora başvurmanız gerekir.

novosef igne kullanimi
Novosef iğnenin yan etkileri nelerdir ile ilişkili görsel.

Novosef İğne Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Yukarıda saydığımız hastalıkların yanı sıra kemik enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, kıl kökü iltihabı, yara enfeksiyonları, apse, çıban, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları, bağışıklık sistemi sorunlarına bağlı oluşan enfeksiyonlar, bel soğukluğu, genital enfeksiyonlar gibi hastalıklarda da tercih edilmektedir.

Novosef hastalıkların tedavisinin yanı sıra çeşitli durumlarda da tercih edilebilir. Özellikle cerrahi operasyonlar sonrasında vücudun enfeksiyon kapmaması için belirli süreler kullanılarak enfeksiyona karşı önlem alınmış olur. Karın zarı iltihabı, mide ve bağırsakta görülen iltihaplarda da iğne kullanılmaktadır.

Novosef İğne Yan Etkileri

Novosef kullanım sonrasında çeşitli yan etkiler görülebilir. Burada yazılan yan etkileri görmeniz üzerine doktorunuz ile iletişime geçerek durumu bildirmeniz önemlidir.

Genel olarak yan etkiler görülmemekte ve 100 kişiden birinde ciddi alerjik durumlar görülebilmektedir. Ağız, yüz, el, dudak, boyun bölgelerinde ani şişkinlikler görülebileceği gibi bu şişkinliklere bağlı olarak nefes almakta güçlük çekilebilir. Aynı zamanda yutkunma zorluğu da görülür. El ve ayaklarda görülen şişkinlikler aynı zamanda bileklerde de görülebilir. 10 bin kişide bir ciltte ciddi der döküntüsü görülebilir. Bu yan etkiler oldukça ciddidir ve hemen doktora başvurulmalıdır.

Her 10 kişinin birinde görülen etkiler arasında ise ishal ve dışkıda gevşeklik görülebilir. Novosef yan etkileri arasında kişi kendini hasta hissedebileceği gibi hasta da olabilir. Bu etkiler yaygın olarak görülen etkilerdir.

Çok nadirde olsa kişide farklı enfeksiyonların ortaya çıktığı görülebilir. Özellikle pamukçuk hastalığı. Yorgun hissetme hali, nefesin kesilmesi, kan ile ilgili hastalıklar, burun kanaması, baş ağrısı, baş dönmesi, ağızda yaralar, dil iltihabı, karaciğerde oluşan problemler, böbrek sorunları, idrarda şeker ve kanın oluşması, enjeksiyon yapıldıktan sonra ağrı ve damarda yanma, yüksek ateş gibi yan etkiler ise bin kişide bir görülen seyrek yan etkilerdir.

Bu yan etkilerin yanı sıra çok seyrek görülen etkiler arasında Coomb’s testinin pozitif olarak sonuçlanması, kanda pıhtılaşma, cildin kolay morarması, beyaz kan hücrelerinde artış, pankreas iltihabı, midede şiddetli ağrı, kalın bağırsakta oluşan iltihaplar çok seyrek olarak görülen yan etkilerdir.

Novosef kullanıyorsanız ve yukarıdaki yan etkileri görüyorsanız ilk iş olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu etkiler doktor kontrolünde önemli olabileceği gibi geçidi de olabilmektedir. Bu duruma en iyi doktorunuz karar verecektir.

https://doktordanhaberler.com/sef-1/


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Novosef İğne Yan Etkileri Nelerdir?” üzerine 11 yorum

 1. Merhaba hocam oglum 3 yasinda kaninda cikan crp si 146 bir sabah bir aksam nozosef yapilacak agir gelmemiz mi

  Cevapla
 2. İyi günler doktor bey,halamın CPR si 48 çıktı.Kendisi diyaliz hastası.Dyaliz merkezinde 2 şer mg den 4 sefer Novasef iğne yapıldı.Son iğnesini 19 ocak Çrş günü oldu.Bütün vücundunda kaşıntı ve halsizlik var.Bunlar Novasefin etkisi mi,eğer öyleyse ne kadar sürede geçer.

  Cevapla
  • Merhabalar İlknur Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Novosef kullanımından kaynaklı bu şekilde etki görülmüş olabilir ancak hastayı muayene etmeden net bilgiler veremeyeceğim. Bu nedenle mutlaka muayeneyi yapan hekiminiz ile görüşünüz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam ben 10gunonce mr sonucumda biletaral inegünal bölgede kısa aksı 1cm altında birkaç adet reaktif lenf nodu izlendi yazıyor hocam bide asker olduğum için on gündür gorevdeyim verdigi ilaçları almadım yeni geldim novosef verdi şimdi kullansam bir şey olur mu

    Cevapla
    • Merhabalar Serkan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
     Belki gerekli olmayabilir. Muayene etmeden bir şeyler seylemem doğru olmayacaktır. Mutlaka doktorunuza başvurunuz.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 3. Mrb doktor bey 4 yıl önce sezeryanla doğum yaptım daha önce herhangi bir alerji geçmişim yoktu ancak doğumdan sonra novasef alerjisi geçirdim doğumdan 20 saat sonra hemşire damardan novasef yapti kendimi kötü hissediyorum dedikten sonrasını hatirlamiyorum mavi kod verilip acil dr tarafından kalp masajı yapılmış çok şükür atlatmışım ancak 4 yıldır korkularım var bu alerji hayatımda hep var olacak mi aşı için korkularım var yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Selamlar Derya Hanım.
   Bu tip yan etkiler bildiğiniz gibi çoğu zaman aşı için engel değildir ancak durumunuzun ciddiyeti açısından aşıyı hastane ortamında olmanız gereklidir. Bu konuda aile hekiminize danışarak mutlaka bilgi alınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Mrb hocam ben yaklaşık bir aya yakın bir rahatszlk durumum var kan degerlerim ve filmler temiz çıkmakta enfeksiyon doktorundan tutun dahiliye KBB görünmedigm doktor kalmadi yanlz daha once bir mevsimsel geçirdiğim farenjit sorunu gibi bir durumdan dolayı novoseft yazdırıp vurlmak istedim sikayetlerim ise 20 gun içinde farklı farklı seyretti ates titreme sonra eklemlerde romatizmal ates ve agri bogazda şişlik hissi bogaz kuruluğu eklesem daha neler çıkar ama hiç bir doktor tanı koyamadı enfeksiyon yok diye ve icerden yangı yapiyo hastalk bende çareyi novisef vurulmakta diye düşündüm onceki durumu göze alaraktan yanlis mi yapiyorum acaba fikir verirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Merhabalar Mahmut Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle altta yatan patolojik durumun tespit edilmesi gerekir. Bu patoloji tespit edilmeden novosef iğne vurulmak kalıcı çözüm sağlamayacaktır. Bu nedenle KBB bölümünden randevu alarak tekrar muayene olmaya gidiniz. Hekiminizin önerileri dışına çıkmayınız. Tedavi ile düzelme sağlayamazsanız tekrar aynı hekiminize ikinci basamak bir tedavi için başvurunuz. Muayene sonrası durumunuzu paylaşırsanız tekrar konuşuruz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Selam doktor bey çocuğum 19aylık novosef iğne 2gündür kullanıyor bugün iğne vurulduktan sonra evde kömür sobası var odada uyudu ve zor uyandı ve kusma meydana geldi iğnedenmi yoksa sobadanmı bilemiyorum

  Cevapla

Yorum yapın