Novosef İğne Yan Etkileri Nelerdir?

0
1701

Novosef İğne Yan Etkileri Nelerdir? Genel Bakış

Bazı bakteriler vücudumuzda çeşitli enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde ise Novosef iğne kullanılmaktadır. Oldukça güçlü bir antibiyotik olan Novose’in etken maddesi ise Seftriakson’dur. Birçok ağır enfeksiyon hastalıklarında kullanılan iğne özellikle menenjit, akciğer enfeksiyonları, kulak burun boğazda oluşan enfeksiyonlar, eklem enfeksiyonları, kene sokması ile ortaya çıkan hastalıklarda ve daha birçok enfeksiyona karşı kullanılmaktadır. Novosef iğne yan etkileri nelerdir konusu ise iğneyi kullananlar için oldukça önemlidir. Yan etkiler görüldüğünde doktora başvurmanız gerekir.

novosef igne kullanimi
Novosef iğnenin yan etkileri nelerdir ile ilişkili görsel.

Novosef İğne Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Yukarıda saydığımız hastalıkların yanı sıra kemik enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, kıl kökü iltihabı, yara enfeksiyonları, apse, çıban, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları, bağışıklık sistemi sorunlarına bağlı oluşan enfeksiyonlar, bel soğukluğu, genital enfeksiyonlar gibi hastalıklarda da tercih edilmektedir.

Novosef hastalıkların tedavisinin yanı sıra çeşitli durumlarda da tercih edilebilir. Özellikle cerrahi operasyonlar sonrasında vücudun enfeksiyon kapmaması için belirli süreler kullanılarak enfeksiyona karşı önlem alınmış olur. Karın zarı iltihabı, mide ve bağırsakta görülen iltihaplarda da iğne kullanılmaktadır.

Novosef İğne Yan Etkileri

Novosef kullanım sonrasında çeşitli yan etkiler görülebilir. Burada yazılan yan etkileri görmeniz üzerine doktorunuz ile iletişime geçerek durumu bildirmeniz önemlidir.

Genel olarak yan etkiler görülmemekte ve 100 kişiden birinde ciddi alerjik durumlar görülebilmektedir. Ağız, yüz, el, dudak, boyun bölgelerinde ani şişkinlikler görülebileceği gibi bu şişkinliklere bağlı olarak nefes almakta güçlük çekilebilir. Aynı zamanda yutkunma zorluğu da görülür. El ve ayaklarda görülen şişkinlikler aynı zamanda bileklerde de görülebilir. 10 bin kişide bir ciltte ciddi der döküntüsü görülebilir. Bu yan etkiler oldukça ciddidir ve hemen doktora başvurulmalıdır.

Her 10 kişinin birinde görülen etkiler arasında ise ishal ve dışkıda gevşeklik görülebilir. Novosef yan etkileri arasında kişi kendini hasta hissedebileceği gibi hasta da olabilir. Bu etkiler yaygın olarak görülen etkilerdir.

Çok nadirde olsa kişide farklı enfeksiyonların ortaya çıktığı görülebilir. Özellikle pamukçuk hastalığı. Yorgun hissetme hali, nefesin kesilmesi, kan ile ilgili hastalıklar, burun kanaması, baş ağrısı, baş dönmesi, ağızda yaralar, dil iltihabı, karaciğerde oluşan problemler, böbrek sorunları, idrarda şeker ve kanın oluşması, enjeksiyon yapıldıktan sonra ağrı ve damarda yanma, yüksek ateş gibi yan etkiler ise bin kişide bir görülen seyrek yan etkilerdir.

Bu yan etkilerin yanı sıra çok seyrek görülen etkiler arasında Coomb’s testinin pozitif olarak sonuçlanması, kanda pıhtılaşma, cildin kolay morarması, beyaz kan hücrelerinde artış, pankreas iltihabı, midede şiddetli ağrı, kalın bağırsakta oluşan iltihaplar çok seyrek olarak görülen yan etkilerdir.

Novosef kullanıyorsanız ve yukarıdaki yan etkileri görüyorsanız ilk iş olarak doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu etkiler doktor kontrolünde önemli olabileceği gibi geçidi de olabilmektedir. Bu duruma en iyi doktorunuz karar verecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here