Nervus Trigeminus

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Nervus Trigeminus Nedir?

Nervus Trigeminus, duyusal ve motor olmak üzere iki fonksiyonu olan mikst bir kraniyal sinire verilen isimdir.

nervus trigeminus ile ilişkili görsel.
Nervus Trigeminus ile ilişkili görsel.

Duyusal Bölümü

Duyusal bölümünün 3 adet çekirdeği vardır. Bunlar:

  1. Esas Duyusal Çekirdek
  2. Spinal Çekirdek
  3. Mezensefalik Çekirdek

Göz ve ağız kaslarından gelen propioseptif duyuyu alan kısım mezensefalik çekirdektir. Ağrı ve ısıyla ilişkili medulla spinalis ile pons arasındaki bölüm spinal çekirdek ile ilişkilidir. Ponstaki esas duysal çekirdek ise yüzün dokunma duyusuyla ilişkilidir.

Motor Bölümü

Bilindiği üzere nervus trigeminusun üç dalı bulunmaktadır. Bunlar :

  1. Nervus oftalmikus
  2. Nervus maksillaris
  3. Nervus mandibularis tir.

Motor lifler nervus mandibularis içerisinde çiğneme kaslarına gitmektedir.

Trigeminal Sinir Muayenesi Nasıl Yapılır?

Muayenede hastanın yüzünün iki yarısına dokunma, ısı ve ağrı muayeneleri yapılmalıdır. Ağrı muayenesi iğne ile, ısı muayenesi sıcak ve soğuk tüplerle, dokunma muayenesi ise pamukla yapılır. Her iki yüz yarısı hastaya sorularak karşılıklı olarak değerlendirilir.

Gözden gelmekte olan yüzeyel duyuyu taşıyan trigeminal sinir, kornea refleksinin afferent yolunu oluşturmaktadır. Hasta farklı tarafa bakarken bir gözüne pamuk ile hafifçe dokunulduğunda hastanın her iki gözünü de refleks olarak kapaması gerekir. Ancak trigeminal sinir hasarı olan hastalarda bu tam olarak sağlanamaz.

Motor bölümünün muayenesi ise şu şekildedir:

Hekim her iki elini hastanın masseter ve temporal kaslarının üzerine koyarak hastadan çenesini sıkmasını istemelidir. Bu şekilde kas değerlendirmesi yapılır. Ayrıca hastadan ağzını açması istenerek simetriye bakılır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın