Nervus Trigeminus

Nervus Trigeminus Nedir?

Nervus Trigeminus, duyusal ve motor olmak üzere iki fonksiyonu olan mikst bir kraniyal sinire verilen isimdir.

nervus trigeminus ile ilişkili görsel.
Nervus Trigeminus ile ilişkili görsel.

Duyusal Bölümü

Duyusal bölümünün 3 adet çekirdeği vardır. Bunlar:

  1. Esas Duyusal Çekirdek
  2. Spinal Çekirdek
  3. Mezensefalik Çekirdek

Göz ve ağız kaslarından gelen propioseptif duyuyu alan kısım mezensefalik çekirdektir. Ağrı ve ısıyla ilişkili medulla spinalis ile pons arasındaki bölüm spinal çekirdek ile ilişkilidir. Ponstaki esas duysal çekirdek ise yüzün dokunma duyusuyla ilişkilidir.

Motor Bölümü

Bilindiği üzere nervus trigeminusun üç dalı bulunmaktadır. Bunlar :

  1. Nervus oftalmikus
  2. Nervus maksillaris
  3. Nervus mandibularis tir.

Motor lifler nervus mandibularis içerisinde çiğneme kaslarına gitmektedir.

Trigeminal Sinir Muayenesi Nasıl Yapılır?

Muayenede hastanın yüzünün iki yarısına dokunma, ısı ve ağrı muayeneleri yapılmalıdır. Ağrı muayenesi iğne ile, ısı muayenesi sıcak ve soğuk tüplerle, dokunma muayenesi ise pamukla yapılır. Her iki yüz yarısı hastaya sorularak karşılıklı olarak değerlendirilir.

Gözden gelmekte olan yüzeyel duyuyu taşıyan trigeminal sinir, kornea refleksinin afferent yolunu oluşturmaktadır. Hasta farklı tarafa bakarken bir gözüne pamuk ile hafifçe dokunulduğunda hastanın her iki gözünü de refleks olarak kapaması gerekir. Ancak trigeminal sinir hasarı olan hastalarda bu tam olarak sağlanamaz.

Motor bölümünün muayenesi ise şu şekildedir:

Hekim her iki elini hastanın masseter ve temporal kaslarının üzerine koyarak hastadan çenesini sıkmasını istemelidir. Bu şekilde kas değerlendirmesi yapılır. Ayrıca hastadan ağzını açması istenerek simetriye bakılır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın