Nabız Muayenesi Nasıl Yapılır – Video

0
570

Nabız Muayenesi Nasıl Yapılır?

Aortaya atılan kan kitlesinin arter duvarında yarattığı genişleme ve daralmaya nabız denir. Nabız muayenesi bilateral palpasyonla periferik arterlerin tamamı kontrol edilerek yapılır.

takayasu-arteriti

Sağlıklı bireylerde palpe edilebilen arterler temporal, karotis, brakiyal, radiyal, femoral, popliteal, posteriyor tibiyal ve dorsalis pedis arterleridir. Yaşlılar ve arteriosklerozu olanlarda temporal arterler şakaklarda kalınlaşmış olarak palpe edilir. Arteria karotis komimmiş larenksin iki yanında yer alır. Karotis nabzı asla çift taraflı palpe edilmemelidir. Aynca palpe etmeden önce steteskop ile karotis boyunca üfürüm olup olmadığı kontrol edilmelidir. Karotis arterinde üfürüme yol açacak plak varsa palpasyon ile inme gelişebilir.

  • Brakiyal arter dirsek bükümünün iç kısmında, radiyal arter radius ile fleksor tendon arası olukta, radial stiloidin proksimalindedir.
  • Femoral arter kasıkta Poubart bağının altındadır. Genç bir kişide zayıf alınması aort koarktasyonunu, yaşlılarda zayıf alınması ya da yokluğu aterosklerotik veya embolik tı­ kanmayı düşündürür.
  • Popliteal arter diz bükümünde, popliteal çukurdadır. Zor palpe edilir ve bazı hastalarda dizin hafifçe bükülmesi gerekebilir.
  • Arteria tibialis posterior iç malleolün altında, arteria dorsalis pedis ayak sırtında birinci metatars aralığındadır. Bu nabız dalgalarının en pratik ve devamlı kullanılanı radiyal ve karotis nabızlarıdır.
  • Radiyal ve karotis nabız dalgası palpe edilirken nabız çıkışı, piki ve inişi incelenmelidir.

Nabzın hızı, ritmi, niteliği, damar duvarının durumu ve nabızlar arası gecikme veya nabız kaybı araştırılmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here