Nabız Muayenesi Nasıl Yapılır – Video

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Nabız Muayenesi Nasıl Yapılır?

Aortaya atılan kan kitlesinin arter duvarında yarattığı genişleme ve daralmaya nabız denir. Nabız muayenesi bilateral palpasyonla periferik arterlerin tamamı kontrol edilerek yapılır.

takayasu-arteriti

Sağlıklı bireylerde palpe edilebilen arterler temporal, karotis, brakiyal, radiyal, femoral, popliteal, posteriyor tibiyal ve dorsalis pedis arterleridir. Yaşlılar ve arteriosklerozu olanlarda temporal arterler şakaklarda kalınlaşmış olarak palpe edilir. Arteria karotis komimmiş larenksin iki yanında yer alır. Karotis nabzı asla çift taraflı palpe edilmemelidir. Aynca palpe etmeden önce steteskop ile karotis boyunca üfürüm olup olmadığı kontrol edilmelidir. Karotis arterinde üfürüme yol açacak plak varsa palpasyon ile inme gelişebilir.

  • Brakiyal arter dirsek bükümünün iç kısmında, radiyal arter radius ile fleksor tendon arası olukta, radial stiloidin proksimalindedir.
  • Femoral arter kasıkta Poubart bağının altındadır. Genç bir kişide zayıf alınması aort koarktasyonunu, yaşlılarda zayıf alınması ya da yokluğu aterosklerotik veya embolik tı­ kanmayı düşündürür.
  • Popliteal arter diz bükümünde, popliteal çukurdadır. Zor palpe edilir ve bazı hastalarda dizin hafifçe bükülmesi gerekebilir.
  • Arteria tibialis posterior iç malleolün altında, arteria dorsalis pedis ayak sırtında birinci metatars aralığındadır. Bu nabız dalgalarının en pratik ve devamlı kullanılanı radiyal ve karotis nabızlarıdır.
  • Radiyal ve karotis nabız dalgası palpe edilirken nabız çıkışı, piki ve inişi incelenmelidir.

Nabzın hızı, ritmi, niteliği, damar duvarının durumu ve nabızlar arası gecikme veya nabız kaybı araştırılmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın