Mukoepidermoid Karsinom

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Mukoepidermoid Karsinom Nedir?

Mukoepidermoid Karsinom, skuamöz hücreler, mukus salgılayan hücreler ve intermediyer hücrelerin değişken karışımından meydana gelir. Genel olarak, tükürük bezi primer malign tümörlerinin en sık görülen formudur.

Mukoepidermoid Karsinom ile ilişkili görsel.

Karsinomun Morfolojisi

Mukoepidermoid karsinomlar 8 cm çapa ulaşabilir, iyi sınırlı görünürlerse de belirgin bir kapsül taşımazlar ve sıklıkla infiltratif sınırlıdırlar, kesitleri, gri-beyaz olup sıklıkla küçük müsin içeren kistler görülür.

Karsinomun Histolojisi

Temel histolojik pattern, skuamöz, müsinöz ya da intermediyet hücrelerin kordonlar, tabakalar veya kistik konfigürasyonlarıdır. Hibrid hücre tipleri, sıklıkla skuamöz özelliklere ve en iyi müsin boyaları ile göze çarpan küçük ya da büyük mukusla dolu vakuollere sahiptir.

Tümör hücreleri düzenli ve benign görünümlü ya da alternatif olarak yüksek düzeyde anaplastik ve yanılmaya yer bırakmayacak şekilde malign olabilir. Buna göre, mukoepidermoid karsinomlar düşük, intermediyer ya da yüksek dereceli olarak sınıflandırılırlar.

Karsinomun Prognozu

Klinik gidiş ve prognoz neoplazmın derecesine bağlıdır. Düşük dereceli tümörler yerel olarak invazyon gösterebilir ve olguların % 15 kadarında nüks eder. Ancak, nadir olarak metastaz yaptıklarından 5 yıllık sağkalım oranı %90’nın üzerindedir. Tersine, yüksek dereceli neoplazmlar ve bir yere kadar da intermediyer dereceli tümörler invazivdir ve eksizyonları güç olduğundan yaklaşık %25-30 olguda nüks eder, olguların %30’unda uzak bölgelere yayılırlar. Bu tümörlerde 5 yıllık sağ kalım oranı yalnızca %50’dir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın