Molluskum Kontagiosum

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Molluskum Kontagiosum Nedir?

Molluskum Kontagiosum,pox virüs ailesinden bir virüsün neden olduğu, içi sıvı dolu göbekli papül oluşumuyla karakterize dermatolojik bir hastalıktır.

Molluskum Kontagiozum Neye Benzer?

molluskum kontagiosum nedir
Kısaca molluskum kontagiosum görüntüsüdür.

M. K. genelde deri rengi ya da pembe renkli olan kubbeye benzeyen yapılardır. Görüntüsü tanı koydurucu özellik taşımaktadır.

Neden Tedavi Edilmelidir?

molluskum kontagiyozum nedir

M. K. özel asidik materyallerle oluşturulmuş bazı ilaçlarla yakılarak tedavi edilir.

Bu yapılar ve içindeki sıvı, aşırı derecede bulaşıcı olduğu için patlatmak kesinlikle önerilmez.

M.K. yakıldıktan sonra o bölge detaylı bir şekilde temizlenir ve özel kremlerle profilaktik tedavi sağlanır.


Merak ettiklerinizi konu altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın