Mirizzi Sendromu

0
1399

Mirizzi Sendromu Nedir?

Mirizzi Sendromu, hepatik veya safra kanallarında daralma olması ya da taş ile tıkanması durumlarında ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.

Mirizzi sendromu ile ilişkili görsel.

Oluşan tıkanıklık veya daralmalar kronik kolesistit gibi bir hastalıktan ya da mekanik bası etkisinden kaynaklanmış olabilir.

Mirizzi Sendromunun Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri ve bulguları genelde şu şekildedir:

  • Tıkayıcı tipte sarılık
  • Kolanjit
  • Karın bölgesinde ağrı
  • Yüksek alkalin fosfataz ve bilirübin düzeyleri
  • Karakteristik özelliği olmayan sarılık

Mirizzi Sendromu Tipleri Nelerdir?

Tip 1

Herhangi bir fistül komponenti bulunmamaktadır.

Tip 1A : Halihazırda kistik kanal olması

Tİp 1B : Kistik kanalın eradike edilmesi

Tip 2

Bu tipte hastalarda fistül formasyonu bulunmaktadır. Kanaldaki hasar safra kanalı çapının yüzde 33 ünden daha küçüktür.

Tip 3

Fistül formasyonuna ek olarak safra kanalındaki hasar kanal çapının yüzde 33 ünden büyük yüzde 66 sından küçük boyutlardadır.

Tip 4

Burada hasar safra kanalı çapının yüzde 66 sından daha büyüktür.

Mirizzi Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Kanalda daralmayı veya taş oluşumunu göstermek amacıyla detaylı bir ultrasonografi yapılabilir. Daha detaylı bilgiler gerekirse bilgisayarlı tomografi ile safra kanalının ne derece dilate olduğu ve çapı hesaplanabilir. Yine manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri de tanıya yardımcıdır. Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi yöntemiyle tanı doğrulanabilmektedir.

Mirizzi Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi için ir takm cerrahi prosedürler bulunmaktadır. Tip 1 Mirizzili hastalar için en uygun cerrahi operasyon klasik kolesistektomi iken Tip 2 için özel şartları olan subtotal kolesistektomi, Tİp 3 için subtotal kolesistektomi ve Tip 4 için biliyoenterik anastomozlar yapılabilir.

Yararlanılan Kaynaklar :

  1. http://cursoenarm.net/UPTODATE/contents/images/f9/3/9268.myextj?title=Mirizzi+syndrome+with+erosion+into+the+common+hepatic+duct

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

 

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here