Meme Küçültme İle Hareketlere Özgürlük

Küçük memeler de sorun büyük memeler de. Küçük memeler kadınların kendisini yeteri kadar seksi hissedememesine, istediklerini özgürce giyememesine ve sonunda da özgüven eksikliğine neden olurken, büyük memeler de kişiyi hem olduğundan kilolu gösterip istediklerini rahatlıkla giymesine engel olurken hem de zaman içerisinde sürekli göğüslerin ağırlığını taşımaktan dolayı sırt ve bel ağrıları ile kalıcı sütyen askı izlerine neden olmaktadırlar. Genetik faktörler, hormonal nedenler, aşırı kilo alımı ve bazı ilaçların kullanımından dolayı olması gerekenden daha büyük memelere sahip olan kişiler için çözüm meme küçültme uygulamalarında yatıyor. Büyük memelere sahip kişileri rahat ettirecek meme küçültme yöntemleri ve bu yöntemlere ait tüm detayları Quartz Klinik Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas sizler için açıkladı.

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Meme küçültme ameliyatları, kişinin hayatını olumsuz etkileyen, istediklerini rahatlıkla giymesine engel olan, zaman içerisinde sırt ve bel ağrılarına yol açan, aynı zamanda da kişinin özgüvenini ve sosyal hayatını olumsuz etkileyen fazla meme derisinin ve dokusunun genel anestezi altında çıkarılma işlemidir. Ameliyat sonrasında kişi istediği büyüklükte memelere kavuşarak hem fiziksel hem de psikolojik sağlık açısından önemli ölçüde rahatlama ve özgürlük hisseder. Meme küçültme fiyatları hakkında kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Büyük memelerin neden olduğu sağlıksal ve psikolojik sorunlar nelerdir?

  • Bu sorunların en başında postür bozuklukları ve buna bağlı olarak gelişen sırt, boyun, omuz ve bel ağrıları gelir.
  • Gün boyunca büyük göğüsleri taşımak için destek alınan sütyenlerin askıları bir süre sonra kişinin omuzunda kalıcı şekil bozukluklarına neden olur.
  • Özellikle yaz mevsimlerinde ne kadar korunursa korunsun meme altlarında pişik meydana gelir ve bu pişikler hızla tedavi edilmezse can acıtıcı yaralara dönüşebilir.
  • Büyük memelerden dolayı kişi istediği fiziksel ve sporsal aktiviteleri rahatlıkla yapamayabilir. Büyük memeler bir yandan kişinin hareketlerini kısıtlarken bir yandan da erken yorulmasına neden olurlar.
  • Kişi kendisine uygun kıyafet ve özellikle sütyen/bikini bulmakta zorlanır.
  • Büyük memeler nedeniyle kişi hep olduğundan daha kilolu görünür.
  • Memelerin büyüklüğü arttıkça zaman içerisinde yer çekimine bağlı olarak meydana gelen sarkma ve deformasyon miktarı da artar. Sonuçta, kişi daha genç yaşta istediği dirilikteki göğüsler yerine sarkmış ve kötü görünen memelere sahip olduğundan dolayı özgüven sorunları yaşayıp sosyal hayattan uzaklaşmaya başlar.

Meme küçültme ameliyatları kaç beden küçülme sağlar?

Meme küçültme ameliyatları oldukça kişiselleştirilmiş ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda memenin ne kadar küçültüleceği kişiden kişiye göre değişmektedir. Hastanın omuz genişliği, göğüs çevresinin ölçüsü, vücut yapısı ve beklentileri küçültme miktarının belirlenmesinde önemli rol oynar. Ameliyat öncesinde yapılan detaylı muayene esnasında tüm bu faktörlere dikkat edilerek memelerde sağlanabilecek olan küçülme miktarı hasta ile paylaşılır. Genellikle sarkma ve deformasyonların fazla olduğu, hamilelik ve emzirme süreçlerini atlatmış olan birçok kişinin memelerinde önemli ölçüde küçülme sağlanabilirken, henüz doğum yapmamış kişilerde ileride emzirme dönemlerinde sorun yaşamaması adına memenin belirli bir oranının korunması gerekmektedir. Bu kişiler arzu ederlerse doğumdan sonra memedeki sarkma ve hacim durumuna göre tekrar meme operasyonları olabilirler.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra iz kalır mı?

Diğer meme ameliyatlarında olduğu gibi meme küçültme ameliyatlarında da küçük de olsa bir kesi açılır ve ardından dikiş atılır. Yalnız bu kesi ve dikiş yerine ait izin ne kadar büyük olacağı açılan kesi şekline göre değişkenlik göstermektedir. Meme küçültme ameliyatlarında uygulanan 3 ayrı kesi yöntemi mevcuttur. Bunlar ters T, L ve I şeklindeki kesi yöntemleridir. Ameliyat esnasında hangi yöntemin uygulanacağı çıkarılacak olan meme ve deri doku miktarına, kişinin vücut yapısına ve beklentisine göre değişkenlik göstermektedir. Meme küçültme ameliyatlarında kesi yeri meme başından açılacak olursa meme başında bir iz olmazken yalnızca meme altına doğru inen kesinin izi kalmaktadır. Meme küçültme ameliyatından sonra kalan hafif izler iyileşme sürecinde doktorun önerebileceği krem ve merhem uygulamalarıyla daha da hafifletilebilmekte ve ameliyatın üzerinden 1-2 yıl geçmesiyle beraber önce rengi solup zamanla cilt rengine iyice yaklaşarak belirginliğini kaybetmektedirler. Tüm bunların yanı sıra, büyük memelere sahip kişiler bu durumun hem fiziksel hem de psikolojik sağlıklarında yarattığı etkilerden o kadar muzdariplerdir ki bu nedenle kalacak olan iz onlar için çok da önemli olmamaktadır.

Liposuction uygulaması ile memelerde küçülme sağlanır mı?

Liposuction yöntemi vücuttaki yağların parçalanarak vücuttan uzaklaştırılması mantığına dayanır. Dolayısıyla yalnızca yağlı bölgeyi hedef alır. Meme dokusunun büyük bir kısmı da yağdan oluştuğundan dolayı liposuction yöntemiyle buradaki yağların uzaklaştırılmasıyla memede küçülme tabii ki sağlanır. Ancak bu işlemin uygulanabilmesi için, kişinin meme dokusunun büyüklüğüne süt dokusundan daha çok yağ dokusunun neden oluyor olması gerekmektedir. Aksi halde süt dokularına müdahale edilemeyeceğinden dolayı liposuction uygulaması ile meme küçültme işleminde belirgin bir fark sağlanmaz. Ayrıca liposuction işlemi ile hacmi genişleyen ve içleri dolan yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılırken diğer yağ hücrelerine müdahale edilmez. Kişinin kilo alması durumunda ise mevcut yağ hücreleri de hacimsel olarak büyüyeceğinden dolayı kişi tekrar göğüs büyümesi sorunu yaşar. Erkek hastalarda liposuction ile meme küçültme uygulamasının yapılmasında jinekomastinin derecesi önemlidir. Bu kişilerde meme bölgesindeki fazla yağlanmadan dolayı meme büyümesi mevcutsa liposuction uygulaması yapılırken, başka sebeplerden dolayı yapısal meme büyümesi mevcutsa bu durumda meme küçültme ameliyatı uygulanmaktadır.

Spor yaparak memelerde küçülmenin sağlanması mümkün müdür?

Spor yaparak memelerin küçüleceği fikri oldukça yanlış bir algıdır. Bu yanlış algıya kapılan kişi, elde edeceği sonuçlara inanarak bu uğurda birçok efor harcar ancak uzun bir sürenin sonunda elde ettiği yalnızca meme kaslarının sıkılaşması ve hatta bazen buna bağlı olarak meme hacminin daha da büyümesidir. Meme yapısı gereği süt ve yağ dokularından oluştuğundan dolayı bu bölgede biriken fazla yağlar dışarıdan bir müdahale ile vücuttan uzaklaştırılmadıkları sürece memelerde istenen küçülmenin sağlanması pek de mümkün değildir. Spor ve düzenli diyet yaparak yalnızca vücudun genel yağ oranı düşürülür. Dolaylı olarak meme bölgesindeki yağların da miktarında azalma yaşanır. Ancak meme küçültme operasyonuna aday olan kişiler azalan bu yağ miktarı oldukça düşük olacağı için bu süreçten istedikleri faydayı elde edemedikleri gibi sabır ve inançlarını da beraberinde yitirip demoralize olabilirler. Sonuç olarak biz memelerinin büyüklüğünden hem görsel açıdan hem de sağlık açısından şikâyet eden kişilere yüz güldürü sonuçlara sahip olan daha kalıcı çözümleri öneriyoruz.

Meme küçültme fiyatları nedir?

Meme küçültme uygulamaları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda meme küçültme fiyatları doktorun tecrübesine, hastanın beklentisine, meme bölgesinin mevcut durumuna ve uygulanacak olan yönteme göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle mevcut meme büyüklüğünden ve görünümünden rahatsız olup hareketleri kısıtlanan ve daha küçük memelere sahip olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: www. drleylaarvas.com

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın