Meme Kanseri Tipleri

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

MEME KANSERİNE GENEL BAKIŞ….

Meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanser tipidir. Her sene 240.000 kadın yeni meme kanseri tanısı alıyor ve her sene 40.000 kadın hayatını meme kanserinden kaybediyor. Çok şükür ki, 1950’lerden bu yana meme kanserinden ölüm oranları giderek azalıyor. Bunun en önemli sebebi: mammogramlar ile daha erken evrede yakalayabilmemiz, hem de gelişen tedavi yöntemleri. Türkiye’de meme kanserine yakalanma yaş ortalaması 41’dir, Amerika’da ise 51’dir.

MEME KANSERİNİN TİPLERİ NELERDİR?

Meme kanseri, kanser hücrelerinin görüntülerine bağlı olarak (mikroskop altında) birkaç farklı gruba ayrılır. Çoğu meme kanseri ‘adenokarsinom’dur, yani meme dokusunun içindeki bezlerden ortaya çıkarlar. Meme dokusu içindeki kaslardan, bağ dokusundan veya yağ dokusundan kanser meydana gelirse buna meme sarkomu denir.

Meme Kanseri Tipleri

DUKTAL KARSİNOMA İN-SİTU (DCIS)

Bu meme kanseri tipinde, kanser hücreleri süt kanallarında oluşmaya başlamışlar ama henüz, süt kanallarını geçip de meme dokusunun içerisine yayılım göstermemişlerdir. Lütfen aşağıdaki resme bakınız. DCIS tanısı aldığınız zaman doktorunuz size Evre 0 kanseriniz var diyebilir. Bazı DCIS’ler zaman geçtikçe meme dokusuna yayılım gösterirler. Dolayısıyla erken tanı almak önemlidir.

INVASİVE DUCTAL CARCİNOMA (IDC)

IDC dediğimiz zaman, kanser hücrelerinin etraftaki meme dokusuna yayıldığından bahsederiz. Aşağıdaki resme bakınız. Meme kanserlerinin 80%’i bu evrede yakalanır.

INVASİVE LOBULAR CARCİNOMA (ILC)

ILC’de kanser hücreleri süt kanallarından değil de süt bezlerinden ortaya çıkar ve çevre dokuya yayılım gösteriri aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.

MEME KANSERİNİN EVRELERİ

Kanser hücreleri lenf kanalları veya kan damarlarına girerek metastaz yapabilirler.

Peki Lenfatik Sistem Nedir?

Lenf kanalları ve lenf nodlarından oluşur. Lenf kanalları: Meme dokusundan koltuk altındaki lenf bezlerine içinde akyuvarlar olan sıvıyı taşır. Lenf nodları: koltuk altındaki lenf nodları bakterileri temizler ve enfeksiyonlardan bizi korur.

MEME KANSERİ EVRELERİ

Doktorlar da evrelemeyi yaparken meme kanseri tümörünün büyüklüğünü, çevredeki lenf nodlarına gidip gitmediğini göz önüne alır. Aşağıda çok basitleştirilmiş bir şekilde evrelemeyi nasıl yaptığımız anlatmaya çalıştım.

Evre 0 –DCIS

Evre I – tümor 2 cm’den küçük, ve henüz lenf nodlarına sıçramamış

Evre II – tumor 2- 5 cm arasında bir büyüklükte, çevredeki lenf nodlarına sıçramış da olabilir olmaya dabilir.

Evre III – çevredki lenf bezlerine daha fazla yayılmış demektir

Evre IV – diğer organlara (kemik, karaciğer, beyin, akciğer) veya kemiğe, uzaktaki lenf nodlarına metastaz yapmış demektir.

Sonraki yazılarımda meme kanseri tanısı nasıl konur, meme kanseri nasıl gruplara ayrılıyor, gruplara göre nasıl tedavi ediliyordan bahsedicem.


Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Prof. Dr. Soley Bayraktar

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Meme Kanseri Tipleri” üzerine 6 yorum

  • Merhaba Güler Hanım,öncelikle geçmiş olsun. Lezyonun kanser olup olmadığını anlamak için biyopsi yapılması gerekecektir. Genellikle sadece mamografi ile tanı konulmaz. Mamografi ile kitleler tespit edilirse ve doktorunuz kanser olduğundan suphelenirse sizden biyopsi ister.
   Mamografi genc bayanlarda bazen yalancı pozitif veya negatif bulgular verebilir.
   Saglikli ve mutlu gunler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın