Megaüreter Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Megaüreter Nedir?

Megaüreter, genelde konjenital olarak görülen, bazı durumlarda da idrar yolların enfeksiyonu neticesinde oluşan, üreterin bütün olarak genişlemesine verilen isimdir.

Megaüreter ile ilişkili görsel.
Mega üreter ile ilişkili görsel.Ok ile işaretlediğimiz alanlar genişlemiş olan mega-üreter görüntüsü.

Megaüreter Nedenleri

Bazı olgularda mega üreter doğuştan olabilmektedir. Üreter bebek doğduğu ilk anda geniştir. Diğer önemli mega üreter nedeni ise veziko üretral reflü dediğimiz idrarın mesaneye geri kaçması ile karakterize semptom topluluğudur.

İdrarın akışını engelleyen diğer taş, tümör ve bazı enfeksiyonlarda mega üretere zemin hazırlayabilir.

Megaüreter Tedavi Süreci Nasıldır?

Bu hastalığın tedavisinde bizim için önemli olan en önemli faktör, mesaneden dışarı idrarın sorunsuz akması ve atılmasıdır. Eğer idrar sorunsuz bir şekilde atılabiliyorsa bu hasta grubunda takip tedavisi uygulanır.

Megaüreter ile ilişkili görsel.
Mega üreter ile ilişkili görsel.

Eğer idrar akışı bozulmaya başlamışsa bu idrar yolu enfeksiyonlarının başlayacağının belirtisidir. Özellikle konjenital yani doğuştan bu hastalığa sahip bebeklerde tanı erkenden konmalı ve derhal tedaviye başlanmalıdır. Tedavide idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçmek için uygun antibiyoterapi yapılmalıdır.

YouTube video

Cerrahi Tedavi Ne Zaman Düşünülür?

Bir hastada cerrahi düşünmemiz için hastada şu bozuklukların veya patolojilerin olması gerekiyor:

  • İleri idrar yolu enfeksiyonları
  • Böbrek fonksiyonlarında kötüleşme
  • Tıkanmaya bağlı oluşan megaüreterler
  • Diğer bazı ileri patoloji ve malignitelerin eşliği durumları

Mega üreter hastaları genelde küçük yaşlarda görülmekte ve kendiğinden iyileşmektedir.

İdrar Sondası Nasıl Takılır? izlemek için tıklayınız.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum kısmından yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Megaüreter Nedir? Belirtileri ve Tedavisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın