May Thurner Sendromu

May Thurner Sendromu Nedir?

May Thurner Sendromu, diğer adıyla iliak kompresyon sendromu derin ven trombozu ile ilişkili oldukça nadir görülen kalıtsal ve doğuştan gelebilen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülmektedir. İlk defa 1957 yılında R. May ve J. Thurner tarafından tanımlanmıştır.

may thurner sendromu

May Thurner Sendromu Belirtileri

May Thurner sendromunun belirtileri şu şkeilde sıralanabilir:

  • Bacaklarda şişme ve ağrı
  • Bacakta uyuşma ve karıncalanma hissi
  • Kalçada istenmeyen ağrılar
  • Be ve sırt ağrısı

Derin ven trombozu ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bazı durumlarda bu belirtiler görülemeyebilir.

May Thurner Sendromu Nedenleri

Bu sendrom, damarların daralması mekanizması ile oluşur.Bazı durumlarda bir hastalık olarak değil anatomik bir varyant olarak düşünülür.

May Thurner Sendromunun Tetikleyici Faktörleri

  • Oral kontraseptif kullanım öyküsü
  • Son dönemlerde yolculuk öyküsü

olması durumunda tetikleyici etki bulunmaktadır.

May Thurner Sendromunun Teşhisi

Hastalığın teşhisi için kontrastlı venografi, ultrason, venogram, manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlerin yardımı gerekmektedir.

May Thurner Sendromu Tedavisi

May thurner sendromu tedavisi uzun süreli anti koagülan ilaç kullanımı ile başlayabilir. Bu ilaç tedavisi derin ven trombozlarının önüne geçmek içindir. Cerrahi olarak bu daralmaların önüne geçmek için stent uygulamaları, bypass ameliyatları uygulanabilmektedir. Komplikasyon olarak ise kronik ven stazı, iliak ven rüptürü veya pulmoner emboli söylenebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın