Matite Nedir? Tıpta Matite Nasıl Yorumlanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Matite Nedir?

Matite dilinde hastanın muayenesi esnasında elle yapılan perküsyon işleminin sonucunda duyulan değerlendirme sesidir. Bu ses kısa süreli yüksek ve tok bir ses olarak bilinmektedir. Muayene esnasında duyulan bu ses hastalıkların teşhis edilmesinde bir ipucu olabilir. Örnek vermek gerekirse dalak böbrek ve karaciğer gibi organların parmak ile muayenesinde duyulan matite, bu organların patolojisini tespit edebilir. Matitenin duyulabilmesi için perküsyon yönteminin kullanması gerekir. Perküsyon ise hekimin elini hastanın vücudunun bazı bölgelerine koyarak parmağıyla bu elin üzerine vurması yöntemiyle yapılan bir muayene çeşididir.

İçi hava dolu organlara perküsyon yapıldığında çıkan sesiyle içi boş organlara perküsyon yapıldığında çıkan ses tamamen farklıdır. İçinde hava olmayan veya katı yapıdaki organlara yapılan perküsyonda sıklıkla matite duyulur.

Bu terimi temel olarak kavradığınızı düşünüyorum. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağı kısımdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın