Masif Kan Transfüzyonu Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Masif Kan Transfüzyonu Nedir?

Masif Kan Transfüzyonu, hastanın toplam kan volümünün ( 70 kiloluk bir birey için 5000 ml) 24 saatten kısa bir süre içerisinde transfüze edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir şekilde tanımlamak gerekirse “alıcının” toplam kan volümünün yüde 50 sinin 30 dk içerisinde transfüze edilmesi demektir. Diğer bir tanım ise şöyledir: hastaya 20 üniteden fazla eritrosit süspansiyonu verilmesi anlamına gelir.

Masif transfüzyonun komplikasyoları ise şu şekildedir : oksijen taşıma kapasitesinde azalma, pıhtılaşma sistemlerinde bozukluklar veya pıhtılaşma defektleri, hipotermi, hiperkalemi, metabolik alkaloz, hipokalsemi ve solunum yetmezliğidir.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın