Manşon Nedir? Tıpta Manşon Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Manşon Nedir?

Manşon tıp dilinde tansiyon ölçülürken brakiyal arterin biraz üst tarafına yerleştirilen içi hava dolan keseye verilen isimdir. Hepimizin çoğu kez karşılaştığı kola bağlanan ve içine avuç içindeki balon yardımıyla hava doldurduğumuz kesenin adıdır. Tansiyon aleti manşonu ya da tansiyon aleti manşeti olarak da bilinmektedir. Hızla eski tansiyon aletlerinin yerini alan dijital tansiyon cihazlarında da manşon bulunmaktadır. Resmini koyarak son kalan soru işaretlerini gidereyim.

tıpta manşon nedir
Kırmızı ok ile işaretli manşonu görüyorsunuz.

Bu konuyu burada bitiyorum. Merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz birşey olursa alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın