Lümen Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Lümen Nedir?

Lümen, tıp biliminde içi boş olan bir organın iç kısmındaki boşluğu ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Genellikle arter lümeni, bağırsak lümeni aklınıza gelebilecek bütün içi boş organların lümeni vardır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir.

İçi boş organlar kesildiği zaman içine bir tarafından bakıldığında diğer taraftaki ışığı görebilirsiniz. Lümen kelimesinin kullanımı tam da bu anlama dayanarak kullanılmaya başlandı. Özetle lümen kan damarı ya da bağırsak gibi tübüler yapıdaki organların iç tarafındaki boşluğa verilen isimdir.

arter lümeni
Resimde kırmızı ok ile arterin lümenini işaretledim.

Şimdi ise bağırsaklarda lümen nasıl görünür onu kavramak için bağırsak resmini inceleyelim.

bağırsak lümeni
Bağırsakta lümen yapısını beyaz ok ile işaretledim.

Bunların dışında birçok organda lümen bulunmaktadır. Servikal lümen de bunlardan bir tanesi. Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 14 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Lümen Ne Demek?” üzerine bir yorum

  1. Hocam merhaba. Lümen İ saran ülsere lezyon nedemektir. Lütfen. Kısa bi bilgi. Verirmisiniz

    Cevapla

Yorum yapın