Lujan Fryns Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Lujan Fryns Sendromu Nedir?

Lujan Fryns Sendromu, mental problemler ve davranış bozukluklarıyla seyreden ender hastalıklardan birisidir. Hemen hemen tüm vakalar erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Nadir görülen bir hastalık olduğundan dolayı görülme sıklığı ile ilgili net bilgiler bulunmamaktadır. X’e bağlı resesif olarak kalıtılmaktadır.

Lujan Fryns Sendromu
Lujan Fryns Sendromu ile ilişkili görsel.

Belirtileri

Entellektüel bozukluklar genelde orta şiddettedir. Bu hastalarda hiperaktivite, agresiflik, aşırı utangaçlık ve aşırı dikkat çekme gibi bir takım davranış bozuklukları ortaya çıkabilir. Bazı etkilenen bireyler otizm spekturumundaki hastalıklara sahip olabilirler. Sıklıkla karşımıza çıkan belirtileri şunlardır :

  1. İnce ve uzun vücut yapısı
  2. Makrosefali
  3. Mikrognati
  4. Belirgin burun yapısı
  5. Hipotoni

Bunlara ek olarak anormal konuşma, kalp kusurları ve genitoüriner sistem anormallikleri görülebilir.

Nedenleri

Lujan sendromu MED12 geninde ortaya çıkan mutasyonlar neticesinde oluşur. Bu genin vücutta gelişim ile ilgili bazı görevleri vardır. MED12 mutasyonunun tam olarak mekanizması hala çözülebilmiş değil.

[su_accordion][su_spoiler title=”Görsel Kaynakları” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

  1. https://ghr.nlm.nih.gov/art/large/long-philtrum.jpeg

[/su_spoiler] [/su_accordion]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın