Lujan Fryns Sendromu

0
109

Lujan Fryns Sendromu Nedir?

Lujan Fryns Sendromu, mental problemler ve davranış bozukluklarıyla seyreden ender hastalıklardan birisidir. Hemen hemen tüm vakalar erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Nadir görülen bir hastalık olduğundan dolayı görülme sıklığı ile ilgili net bilgiler bulunmamaktadır. X’e bağlı resesif olarak kalıtılmaktadır.

Lujan Fryns Sendromu
Lujan Fryns Sendromu ile ilişkili görsel.

Belirtileri

Entellektüel bozukluklar genelde orta şiddettedir. Bu hastalarda hiperaktivite, agresiflik, aşırı utangaçlık ve aşırı dikkat çekme gibi bir takım davranış bozuklukları ortaya çıkabilir. Bazı etkilenen bireyler otizm spekturumundaki hastalıklara sahip olabilirler. Sıklıkla karşımıza çıkan belirtileri şunlardır :

  1. İnce ve uzun vücut yapısı
  2. Makrosefali
  3. Mikrognati
  4. Belirgin burun yapısı
  5. Hipotoni

Bunlara ek olarak anormal konuşma, kalp kusurları ve genitoüriner sistem anormallikleri görülebilir.

Nedenleri

Lujan sendromu MED12 geninde ortaya çıkan mutasyonlar neticesinde oluşur. Bu genin vücutta gelişim ile ilgili bazı görevleri vardır. MED12 mutasyonunun tam olarak mekanizması hala çözülebilmiş değil.

Görsel Kaynakları
  1. https://ghr.nlm.nih.gov/art/large/long-philtrum.jpeg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here