Lokalize etmek Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Lokalize etmek Nedir?

Lokalize etmek, sınırlamak, yerini belirlemek manasında kullanılmaktadır.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Lokalize etmek Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba Erhan bey,

    Konuyla alakalı mı bilmiyorum fakat benim erkek arkadaşımı bundan 60 gün önce elektrik çarptı yoğun bakım reanimasyon bölümünde yatıyor. İlk etapta iç organlarda tahribata uğrattı sonrasında tedavilerle hasarları atlattı. İlk bir hafta hipotermi uygulandı ve solunum cihazına bağlı kaldı. 1 hafta sonra solunum cihazından çıktı solunumu gayet iyi diyor doktorlar. Fakat komada gözünü hala açamadı uzun bir süre ilaçla uyutuldu. Beyin de ödem oluşmuş onun için ilaç tedavisine başladılar. En son çekilen emar sonucunda ödemin de geçtiği belirtildi. Doktorlar beyin ağır hasar almış fakat gözünü açmadan hngi bölgeler hasarlı bilemeyiz diyor. Yani çok umut bağlamayın hastaya dediler fakat hastamın tepkileri çok güzel mesela ayak altını gıdıklayınca ayaklarını geri çekiyor, göz kapakları sürekli hareket halinde geçen gün baldır kısmını sıktım yağını kaldırdı ve elimi tutmaaya çalıştı. Kaşlarını yukarı kaldırıyor ara ara sanki heran gözünü açacakmış gibi.Fakat doktorlar bunların refleks olduğunu söylüyor refleks olsa ben ayağını sıkmadan da ayağını kımıldatabilir öyle değil mi? Çok fazla konu hakkında araştırma yaptım bilinçsiz olan bir insan kaşlarını kaldıramaz mış fisyoterapist bir arkadaşım söylemişti. Siz durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Konu hakkknda fikrinizi alabilir miyim? Teşekkür ederim

    Cevapla

Yorum yapın