Lobülasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Lobülasyon Nedir?

Lobülasyon, lopçuklaşma manasında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

Bir bütünün daha küçük loplara yani daha küçük parçalara ayrılması anlamınada gelmektedir.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Lobülasyon Nedir?” üzerine 10 yorum

 1. Cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim babam 76 yasinda bel agrisi icin cekilen usg de sol b toplayici sistem normaldir en buyugu 35mm olan multpl kister izlendi sol b alt konturda lobule 24mm solid ekojenite vardir sag bobrek normaldir birkac adet kist izlendi yaziyor cok endiseliyim ileri tetkik ne yapilabilir kitlenin iyi huylu olup olmadigini ogrenmek icin ameliyat onerirmisiniz allah razi olsun

  Cevapla
  • Merhabalar Mine Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Muhtemelen tomografi ile daha net bilgiler elde edilecektir. Mutlaka ilgili kistlerin durumu için hekiminize başvurunuz. Hasta muayene bulgularina vakıf olmadan önerilerde bulunamam.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhabalar üroloji doktorum benden tomografi istedi raporda uterus fundus anteriorde kontur lobüsyonu izlenmektedir yazıyor sorun nedir acaba korkmaya başladım diğer yazılar normal yazıyor du

  Cevapla
  • Merhabalar Neşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Lobulasyon bulgusunun şikayetleriniz ile birlikte değerlendirilmesi sonucu doğru yorum yapılabilir. Lobulasyon çoğu durumda önemli olmayan bir bulgu olsa da hastadan hastaya durum değişeceği için hekiminizle görüşmenizde fayda olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba, “Sol böbrek orta zon lateral kortekste yaklaşık 2 cm lobülasyon (kitle?) görülmektedir” şeklinde ultrason sonucumda tavsiye olarak tomografi vardı. Eğer yorumlarsanız sevinirim zira çok tedirginim.

  Cevapla
  • Merhabalar Tuğba Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bobreginizin orta bölgesinde bir kitleye rastlanmış. Bu kitlenin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu ya da neden olduğu gibi soruların cevapları ultrason ile belli olmayacağı için tomografi cektirmeniz önerilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhabalar.. sağ böbrek long boyutu 92 mm ölçüldü
  Sol böbrek long boyutu 106 mm ölçüldü
  Ne yapılması gerekiyor hocam..!!

  Cevapla
 5. Dr.bey sag böbreğimde lobulasyon mevcut,parankim kalınlığı sagda 10 11 mm.azalmış.parankim ekojeniteleri grade 1 ile artmış.böbrek yetmezliğine girermi.rica etsem .cevap verebilirmisiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Nil Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Böbreğinizde parankim kalınlığının azalması veya bahsettiğiniz diğer şeyler böbrek yetmezliği olduğu anlamış taşımaz. Bunun için hassas ölçümler ve tahliller yapılmalıdır. Ekojenitenin farklılaşması ise şikayetleriniz ile değerlendirildiğinde anlam kazanır. Bu nedenle mutlaka doktorunuza sonucunuzu götürünüz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın