Lobülasyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Lobülasyon Nedir?

Lobülasyon, lopçuklaşma manasında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

Bir bütünün daha küçük loplara yani daha küçük parçalara ayrılması anlamınada gelmektedir.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Lobülasyon Nedir?” üzerine 16 yorum

 1. Hocam burda ne demek isteniyor sol böbrek lobüle görünümündedir her iki böbrekboyutlari santral ve parankim ekolari normal fizyolojik bulgular normal taşa rastlanmamistir

  Cevapla
 2. Merhaba hocam 5 yıldır nefroloji de takipli hastayım dün ultrason çektirdim
  Sağ böbrekte renal konturda labulasyonlar ve renal paramkinde ılımlı sekel duzensizlik yazıyor acaba ne anlama geliyor doktoruma iki hafta sonraya gün alabildim. Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

  Cevapla
 3. Sağ böbrek küçüktür.(69x28mm)
  Sağ böbrek üst ve orta kısımda parankim kalınlığı azalmıştır. Sol böbrek boyutu (88x55mm). Sol böbrek parankim kalınlığı alt polde yer yer azalmıştır. Sol böbrek konturları lobüledir. Ne demek hocam böbrek yetmezliği riski var mıdır ?

  Cevapla
 4. İnceleme: Kontrastsız Tüm Batın BT Bulgular: İnceleme kontrast madde kullanılmadan gerçekleştirildiğinden parankimatöz organlar optimal değerlendirilememiş olup yer kaplayıcı lezyon dışlanamamıştır. İzlenebildiği kadarıyla;Karaciğer normal büyüklükte, konturları düzenlidir. Belirgin sınır-dansite farkı ile ayırt edilebilen lezyon saptanmamıştır. Parankim dansitesi steatoz lehine azalmıştır. Safra kesesi normal büyüklüktedir. Duvarında anlamlı kalınlaşma ya da lümen içi belirgin kalsifik taş saptanmamıştır. Dalak normal boyutlarda, konturları düzenlidir. Belirgin sınır-dansite farkı oluşturan lezyon saptanmamıştır.Pankreas boyutları normal sınırlarda, konturları olağandır.Her iki böbrek boyutu normal sınırlardadır. Sağ böbreğin toplayıcı sistemi ve üreteri normal genişliktedir. Sol böbreğin toplayıcı sistemi hafif – orta derece dilate görünümdedir. Renal pelvis içerisinde 21 mm boyutlu taş gözlenmiştir.Solda belirgin olmak üzere her iki böbrekte kontur lobülasyonları izlenmektedir. Parankim ile izodens solid renal kitleler dışlanamayacağı için klinik gereklilik halinde sonografik bulgular ile korelasyonu önerilir. Aortada ve iliak arterlerde ılımlı aterosklerotik duvar kalsifikasyonları mevcuttur. Sürrenal lojlar doğaldır.Peritoneal sıvı ya da patolojik büyüklükte lenf nodu izlenmemiştir.Mesane doğaldır.Prostat glandı normal büyüklüktedir.Apendiks vermiformis normal olarak değerlendirilmiştir. Sağ tarafta inguinal yağ doku herniasyonu söz konusudur.Sonuç ve Öneriler ilgili rapor metni içerisinde belirtilmiştir.

  Hocam taştan başka bi şey varmı cevaplarsanız çok tşk ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar Tahsin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Taş haricinde böbrekle ilgili bazı durumların netleşmesi için ultrason ile bakılması önerilmiş. Bunun dışında sağ kasık bölgesinde fıtık olabileceğinden bahsedilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Sağ böbrek üst pol de kist komşuluğunda sekel değişiklikler uyumlu konturda lobulasyon mevcuttur. Sağ böbrek üst polınde 8.5 mm çapında, sol böbrek üst polenler 2 cm çapında kortikal kistik lezyonlar izlendi. Sol böbrek konturlarınfa lobulasyon değişikleri izlendi( sekel değişiklikler) şeklinde usg raporumda yazıyor kötü bir şey var mıdır doktor yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla
 6. Cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim babam 76 yasinda bel agrisi icin cekilen usg de sol b toplayici sistem normaldir en buyugu 35mm olan multpl kister izlendi sol b alt konturda lobule 24mm solid ekojenite vardir sag bobrek normaldir birkac adet kist izlendi yaziyor cok endiseliyim ileri tetkik ne yapilabilir kitlenin iyi huylu olup olmadigini ogrenmek icin ameliyat onerirmisiniz allah razi olsun

  Cevapla
  • Merhabalar Mine Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Muhtemelen tomografi ile daha net bilgiler elde edilecektir. Mutlaka ilgili kistlerin durumu için hekiminize başvurunuz. Hasta muayene bulgularina vakıf olmadan önerilerde bulunamam.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Merhabalar üroloji doktorum benden tomografi istedi raporda uterus fundus anteriorde kontur lobüsyonu izlenmektedir yazıyor sorun nedir acaba korkmaya başladım diğer yazılar normal yazıyor du

  Cevapla
  • Merhabalar Neşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Lobulasyon bulgusunun şikayetleriniz ile birlikte değerlendirilmesi sonucu doğru yorum yapılabilir. Lobulasyon çoğu durumda önemli olmayan bir bulgu olsa da hastadan hastaya durum değişeceği için hekiminizle görüşmenizde fayda olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Merhaba, “Sol böbrek orta zon lateral kortekste yaklaşık 2 cm lobülasyon (kitle?) görülmektedir” şeklinde ultrason sonucumda tavsiye olarak tomografi vardı. Eğer yorumlarsanız sevinirim zira çok tedirginim.

  Cevapla
  • Merhabalar Tuğba Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bobreginizin orta bölgesinde bir kitleye rastlanmış. Bu kitlenin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu ya da neden olduğu gibi soruların cevapları ultrason ile belli olmayacağı için tomografi cektirmeniz önerilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Merhabalar.. sağ böbrek long boyutu 92 mm ölçüldü
  Sol böbrek long boyutu 106 mm ölçüldü
  Ne yapılması gerekiyor hocam..!!

  Cevapla
 10. Dr.bey sag böbreğimde lobulasyon mevcut,parankim kalınlığı sagda 10 11 mm.azalmış.parankim ekojeniteleri grade 1 ile artmış.böbrek yetmezliğine girermi.rica etsem .cevap verebilirmisiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Nil Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Böbreğinizde parankim kalınlığının azalması veya bahsettiğiniz diğer şeyler böbrek yetmezliği olduğu anlamış taşımaz. Bunun için hassas ölçümler ve tahliller yapılmalıdır. Ekojenitenin farklılaşması ise şikayetleriniz ile değerlendirildiğinde anlam kazanır. Bu nedenle mutlaka doktorunuza sonucunuzu götürünüz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın