Leptospiroz Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Leptospiroz Nedir?

Leptospiroz, hayvanlardan insanlara bulaşma eğiliminde olan leptospira adı verilen bakterilerin oluşturduğu enfeksiyona verilen isimdir.

Leptospiroz Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Genelde dünyada şiddetli sel ve su baskınları sonucunda ortaya çıkmaktadır. Doğal olarak yağışlı bölgelerde daha sık ortaya çıkmaktadır.

Leptospiroz Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Leptospirozun belirtilerini ve bulgularını şu şekilde sıralayabiliriz:Leptospiroz Nedir? Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

 • Ateş ve titreme atakları
 • Kırmızı gözler
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • İshal
 • Boğa ağrısı ve öksürük

Hastalık genel olarak bir iki gün içerisinde başlar ve 21 gün kadar sürebilmektedir. Bazı hastalarda, şiddetli seyir gösterebilmekte ve şu belirtilerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir:

 • Böbrek yetmezliği
 • Karaciğer yetmezliği
 • Solunum problemleri
 • Kardiyak problemler
 • Menenjit
 • Sarılık

Leptospirozun Bulaş ve Yayılım Yolları Nelerdir?

Enfekte olmuş hayvanlardan ve artıklarından yayılabilmektedir. Bu hastalığın etkeni vücuda üç yolla girebilmektedir. Doğrudan temas yoluyla, besinlere bulaşma ve tüketim yoluyla veya soluma yoluyla bulaşmaktadır.

Çiftçiler, veterinerler ve mezbahada çalışanlar genellikle risk altındaki grup olarak bilinmektedirler.

Leptospirozun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalık başladıktan sonra ortadan kaldıracak bir tedavi mevcut değildir. Antibiyotiklerle hastalığın şiddetli geçişinin önüne geçilmeye çalışılır. Koruyucu tedavi olarak kullanılan bir aşı henüz bulunmamaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın