Lazarus Sendromu Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Lazarus Sendromu Nedir?

Lazarus Sendromu,başarılı geçmemiş bir resisütasyon girişiminin ardından dolaşım sisteminin kendiliğinden aktive olmasıyla ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.

Lazarus Ne Demektir?

Lazarus,öldükten sonra Hz İsa’nın, diriltilmesine vesile olduğu bir adamın adıdır.Bu tablo adını bu olaydan almıştır.

“Ama içlerinden bazıları, “Körün gözlerini açan bu kişi, Lazar’ın ölümünü de önleyemez miydi?” dediler. İsa yine derinden hüzünlenerek mezara vardı. Mezar bir mağaraydı, girişinde de bir taş duruyordu.İsa,”Taşı çekin!” dedi. Ölenin kızkardeşi Marta, “Rab, o artık kokmuştur, öleli dört gün oldu” dedi. İsa ona, “Ben sana, ‘İman edersen Tanrı’nın yüceliğini göreceksin’ demedim mi?” dedi. Bunun üzerine taşı çektiler. İsa gözlerini gökyüzüne kaldırarak şöyle dedi: “Baba, beni işittiğin için sana şükrediyorum. Beni her zaman işittiğini biliyordum. Ama bunu, çevrede duran halk için, beni senin gönderdiğine iman etsinler diye söyledim.” Bunları söyledikten sonra yüksek sesle, “Lazar, dışarı çık!” diye bağırdı. Ölü, elleri ayakları sargılarla bağlı, yüzü peşkirle sarılmış olarak dışarı çıktı. İsa oradakilere, “Onu çözün, bırakın gitsin” dedi. O zaman, Meryem’e gelen ve İsa’nın yaptıklarını gören Yahudiler’in birçoğu İsa’ya iman etti.”  (Yuhanna 11:37-45, İncil)

Lazarus Sendromu Neden Görülür?

Günümüzde bu sendromun etyolojisi tam olarak açıklanamamıştır.Seri olarak yapılan kalp masajlarının bırakılmasını takiben göğüs içinde basınç azalmasına bağlı bir rahatlama olacaktır.Teoriye göre bu rahatlama sırasında kalbin elektriksel aktivitesi kendiliğinden tetikleniyor ve kalp atmaya başlıyor.

Hangi Sıklıkta Görülür?

1982 yılında alınmaya başlanan kayıtlara göre bu sendrom tıp literatürüne yaklaşık olarak 38 kere geçmiştir.

Tarihte Görülen Lazarus Olguları

1.Daphne Banks’ın Esrarengiz Ölümü

1996 yılında Cambridgeshire’de yaşayan bir çiftçinin eşi olan Daphne Banks’ın etrafında şekilleniyor olaylar.1 Ocak 1996’da intihar eden Daphne,öldü teşhisi konulduktan sonra morga kaldırılıyor.Saatler sonra nefes aldığı farkedilince hemen müdahale ediliyor.

2.Michael Wilkinson’ın Sonradan Gelen Ölümü

1 Şubat 2009 da Preston da ki bir bölgede şoka girmiş bir vaziyette bulunan 23 yaşındaki Micheal,hemen hastaneye sevkedilmişti.Adrenali ve türevi ilaçlar verildikten sonra uzun süre kendisine resisütasyon yapıldı ve başarısızlıkla sonuçlanan resisütasyonun ardından öldü teşhisi kondu.Aradan geçen 35-40 dk sonra Micheal’ın nabzının attığı tespit edildi.Hemen müdahaleler gerçekleştirildi ve iki gün daha yaşaması sağlanan Micheal öldü.Otopsisinde ise kalp rahatsızlığı ortaya çıktı.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi konu altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Lazarus Sendromu Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Hocam saygılar.
    Öncelikle tıp hekimi değilim bunu bilgilendirmek isterim. Tamamen şans eseri bir şekilde bu sendromun varlığından haberdar oldum. İnternette araştırırken sizin yazınız da karşıma çıktı okudum. Elinize yüreğinize sağlık. Netice olarak anladığım kadarı ile bu durumun doktor hatası veya ihmalinden kaynaklı değil, öngülemez ve sizin de ifade ettiğiniz gibi nedenselliği tam olarak belirlenebilmiş olmayan (yani üzerinde araştırılması elzem bir şekilde gereken) bir durum olduğunu düşünüyorum. Sorum şu ki; Bu vakanın gelişmesi uzun saatler; hatta günler bile alabiliyormuş (Örnek: Daphne Banksın 36 saat sonra tekrar canlandığından bahsediyor verdiğiniz kaynak); Oysa tıp litearatüründe tespit edilen 38 tane vaka varmış. Ama 1982 tarihinden itibaren tespit edilebilen. Yani vakanın karmaşık niteliğine kıyasla bu kadar yakın bir tarih için bence yüksek bir sayı. Çünkü bu duruma göre saatler sonra farkedilemeyenler de olabilir (Tamamen okuduğum yeterli veya yetersiz verilerin etkisiyle benimle sınırlı olarak kalan şahsi görüşüm ve kaygım bu tabi; Zaten bunun yanlış olup olmadığını değerlendirmeniz için bu yorumu yazıyorum). İş bu sebeple insanın da diri diri mezara girmesi söz konusu olabilir mi? Olursa eğer bu canlanma durumu acı çekecek veya hissedecek bilinci de beraberinde yerine getiriyor mu? Keza akrabaları şehir dışında olmayan cenazeler malumunuz öyle morgda çok uzun süre bekletilmiyor. Kişinin nefes aldığını gassal da farketmezse yahut yıkanmadan sonraki namaz veya gömü sonrasında da bu durum gerçekleşebilir mi? Saygılarımla…

    Cevapla

Yorum yapın