( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Lazarus Sendromu Nedir?

Lazarus Sendromu Nedir?

Lazarus Sendromu,başarılı geçmemiş bir resisütasyon girişiminin ardından dolaşım sisteminin kendiliğinden aktive olmasıyla ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.

Lazarus Ne Demektir?

lazarus sendromu2
                   İncil’e göre Hz İsa,Lazarus’un öldükten uzun bir süre sonra dirilmesine vesile olmuştur.

Lazarus,öldükten sonra Hz İsa’nın, diriltilmesine vesile olduğu bir adamın adıdır.Bu tablo adını bu olaydan almıştır.

“Ama içlerinden bazıları, “Körün gözlerini açan bu kişi, Lazar’ın ölümünü de önleyemez miydi?” dediler. İsa yine derinden hüzünlenerek mezara vardı. Mezar bir mağaraydı, girişinde de bir taş duruyordu.İsa,”Taşı çekin!” dedi. Ölenin kızkardeşi Marta, “Rab, o artık kokmuştur, öleli dört gün oldu” dedi. İsa ona, “Ben sana, ‘İman edersen Tanrı’nın yüceliğini göreceksin’ demedim mi?” dedi. Bunun üzerine taşı çektiler. İsa gözlerini gökyüzüne kaldırarak şöyle dedi: “Baba, beni işittiğin için sana şükrediyorum. Beni her zaman işittiğini biliyordum. Ama bunu, çevrede duran halk için, beni senin gönderdiğine iman etsinler diye söyledim.” Bunları söyledikten sonra yüksek sesle, “Lazar, dışarı çık!” diye bağırdı. Ölü, elleri ayakları sargılarla bağlı, yüzü peşkirle sarılmış olarak dışarı çıktı. İsa oradakilere, “Onu çözün, bırakın gitsin” dedi. O zaman, Meryem’e gelen ve İsa’nın yaptıklarını gören Yahudiler’in birçoğu İsa’ya iman etti.”  (Yuhanna 11:37-45, İncil)

Lazarus Sendromu Neden Görülür?

Günümüzde bu sendromun etyolojisi tam olarak açıklanamamıştır.Seri olarak yapılan kalp masajlarının bırakılmasını takiben göğüs içinde basınç azalmasına bağlı bir rahatlama olacaktır.Teoriye göre bu rahatlama sırasında kalbin elektriksel aktivitesi kendiliğinden tetikleniyor ve kalp atmaya başlıyor.

Hangi Sıklıkta Görülür?

1982 yılında alınmaya başlanan kayıtlara göre bu sendrom tıp literatürüne yaklaşık olarak 38 kere geçmiştir.

Tarihte Görülen Lazarus Olguları

1.Daphne Banks’ın Esrarengiz Ölümü

1996 yılında Cambridgeshire’de yaşayan bir çiftçinin eşi olan Daphne Banks’ın etrafında şekilleniyor olaylar.1 Ocak 1996’da intihar eden Daphne,öldü teşhisi konulduktan sonra morga kaldırılıyor.Saatler sonra nefes aldığı farkedilince hemen müdahale ediliyor.

2.Michael Wilkinson’ın Sonradan Gelen Ölümü

1 Şubat 2009 da Preston da ki bir bölgede şoka girmiş bir vaziyette bulunan 23 yaşındaki Micheal,hemen hastaneye sevkedilmişti.Adrenali ve türevi ilaçlar verildikten sonra uzun süre kendisine resisütasyon yapıldı ve başarısızlıkla sonuçlanan resisütasyonun ardından öldü teşhisi kondu.Aradan geçen 35-40 dk sonra Micheal’ın nabzının attığı tespit edildi.Hemen müdahaleler gerçekleştirildi ve iki gün daha yaşaması sağlanan Micheal öldü.Otopsisinde ise kalp rahatsızlığı ortaya çıktı.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi konu altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın