Lazarus Sendromu Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Lazarus Sendromu Nedir?

Lazarus Sendromu,başarılı geçmemiş bir resisütasyon girişiminin ardından dolaşım sisteminin kendiliğinden aktive olmasıyla ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.

Lazarus Ne Demektir?

lazarus sendromu2
                   İncil’e göre Hz İsa,Lazarus’un öldükten uzun bir süre sonra dirilmesine vesile olmuştur.

Lazarus,öldükten sonra Hz İsa’nın, diriltilmesine vesile olduğu bir adamın adıdır.Bu tablo adını bu olaydan almıştır.

“Ama içlerinden bazıları, “Körün gözlerini açan bu kişi, Lazar’ın ölümünü de önleyemez miydi?” dediler. İsa yine derinden hüzünlenerek mezara vardı. Mezar bir mağaraydı, girişinde de bir taş duruyordu.İsa,”Taşı çekin!” dedi. Ölenin kızkardeşi Marta, “Rab, o artık kokmuştur, öleli dört gün oldu” dedi. İsa ona, “Ben sana, ‘İman edersen Tanrı’nın yüceliğini göreceksin’ demedim mi?” dedi. Bunun üzerine taşı çektiler. İsa gözlerini gökyüzüne kaldırarak şöyle dedi: “Baba, beni işittiğin için sana şükrediyorum. Beni her zaman işittiğini biliyordum. Ama bunu, çevrede duran halk için, beni senin gönderdiğine iman etsinler diye söyledim.” Bunları söyledikten sonra yüksek sesle, “Lazar, dışarı çık!” diye bağırdı. Ölü, elleri ayakları sargılarla bağlı, yüzü peşkirle sarılmış olarak dışarı çıktı. İsa oradakilere, “Onu çözün, bırakın gitsin” dedi. O zaman, Meryem’e gelen ve İsa’nın yaptıklarını gören Yahudiler’in birçoğu İsa’ya iman etti.”  (Yuhanna 11:37-45, İncil)

Lazarus Sendromu Neden Görülür?

Günümüzde bu sendromun etyolojisi tam olarak açıklanamamıştır.Seri olarak yapılan kalp masajlarının bırakılmasını takiben göğüs içinde basınç azalmasına bağlı bir rahatlama olacaktır.Teoriye göre bu rahatlama sırasında kalbin elektriksel aktivitesi kendiliğinden tetikleniyor ve kalp atmaya başlıyor.

Hangi Sıklıkta Görülür?

1982 yılında alınmaya başlanan kayıtlara göre bu sendrom tıp literatürüne yaklaşık olarak 38 kere geçmiştir.

Tarihte Görülen Lazarus Olguları

1.Daphne Banks’ın Esrarengiz Ölümü

1996 yılında Cambridgeshire’de yaşayan bir çiftçinin eşi olan Daphne Banks’ın etrafında şekilleniyor olaylar.1 Ocak 1996’da intihar eden Daphne,öldü teşhisi konulduktan sonra morga kaldırılıyor.Saatler sonra nefes aldığı farkedilince hemen müdahale ediliyor.

2.Michael Wilkinson’ın Sonradan Gelen Ölümü

1 Şubat 2009 da Preston da ki bir bölgede şoka girmiş bir vaziyette bulunan 23 yaşındaki Micheal,hemen hastaneye sevkedilmişti.Adrenali ve türevi ilaçlar verildikten sonra uzun süre kendisine resisütasyon yapıldı ve başarısızlıkla sonuçlanan resisütasyonun ardından öldü teşhisi kondu.Aradan geçen 35-40 dk sonra Micheal’ın nabzının attığı tespit edildi.Hemen müdahaleler gerçekleştirildi ve iki gün daha yaşaması sağlanan Micheal öldü.Otopsisinde ise kalp rahatsızlığı ortaya çıktı.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi konu altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Benzer İçerikler:

Yorum yapın