Kuru Göz Hastalığı Nedir ?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Kuru Göz Hastalığı’na başlamadan önce gözyaşı tabakasını inceleyelim.

Göz Yaşı Film Tabakası Nedir ?

Görme açısından uygun yüzey olabilmesi için korneanın nemli kalması gerekir.Bunu sağlamak amacıyla gözyaşı okuler yüzeyi ince bir film tabakası gibi kaplar. 10 micmetre kalınlığındaki bu filme prekorneal gözyaşı film tabakası adı verilir.

Gözyaşı film tabakasının devamlılığı için:

 1. sürekli salınım (0,5-2.2 micl/dk)
 2. göz kırpma refleksi (15 sn.) olmalıdır.

Göz Yaşı Filmi Tabakaları :

 • Lipid Tabaka
 • Aköz Tabaka
 • Müsin Tabaka

Kuru Göz Sendromu Nedir ?

Gözyaşının göz dış yüzeyinin nemlendirilmesinde yetersiz kaldığı karmaşık belirtiler grubuna verilen addır.Çoğunlukla kronik bir hastalıktır.Genelde 40-50 yaşlarında görülür.Göz kliniğine başvuran hastaların yüzde 20’si bu sebeple başvurur.Laktasyon,menapoz gibi nedenlerden dolayı kadınlarda daha sık görülür.

Kuru Göz hastalığını incelemeden önce 2’ye ayırıyoruz:

 • Aköz eksikliğine bağlı hastalıklarda görülüyor :Sjögren ve Sjogren Dışı Hastalıklar
 • Evoporatif Hastalıklar : Meibomian gland hastalığı,Açık kalma,Göz kırpma eksikliği,Çevresel nedenler.

Sjögren Dışı Nedenleri şöyle sıralarız :

 1. Lakrimal bez yetmezliği:
 2. primer,:konjenital  alakrima, familial disotnomi, yaşa bağlı
 3. Sekonder:lakrimal bez infiltrasyonu, lakrimal bez ablasyonu, lakrimal bez denervasyonu, lakrimal bez tıkanıklığı, refleks  hiposekresyon
 4. Duyusal blok ve motor blok.

Kuru Göz Hastalığı Nasıl Tanı Alır ?

Hastalar aşağıdaki semptomlarla doktora giderler:

 • Yabancı cisim hissi
 • Yanma, yaşarma
 • Kuruluk hissi
 • Ağrı
 • Fotofobi
 • Kızarıklık
 • Aşırı mukus
 • Duman, toz, kontakt lens intoleransı
 • Okuma/seyretme güçlüğü
 • Bulanık görme

Ayrıca Schirmer Testi,Gözyaşı Kırılma Zamanı,Kornea Yüzeyi Topografisi bizim için değerlidir.

Kuru Göz Sendromu’nun Klinik Bulguları Nelerdir ?

 1. Hiperemi
 2. Gözyaşı üretimi azalması
 3. Göz kıpma zorluğu/azlığı
 4. Blefarit
 5. Mukus plakları
 6. Korneal vaskülarizasyon, incelme
 7. Punktat epitelyopati
 8. Bulbar konjonktiva ve korneal yüzeyde matlaşmadır.

Kuru Göz Hastalığı’nın Tedavisi Nasıldır ?

Tedavide öncelikle hasta eğitimi çok önemlidir.Hastaya yapay gözyaşının damla,jel veya pomad formu verilir.

Punktal tıkaçlarda kullanılabilir.Antiinflamatuvar tedavide,seçenekler arasındadır.Ayrıca etyolojiye yönelik tedavi asla unutulmamalıdır.

Bu yazıyı hazırlarken Prof.Dr. Nurşen Yüksel hocamın notundan yararlandım.


Hakkında konuşmak istediğiniz veya eklemek istedikleriniz varsa lütfen iletişim kurunuz.Bana yazı altına yorum bırakarak ulaşabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Kuru Göz Hastalığı Nedir ?” üzerine 2 yorum

 1. Göz kuruluğu gerçekten çok kötü birşey, günümün 10 saatini bilgisayar başında geçiren biri olarak bende de bu rahatsızlık var, artelac günlük damlarlardan kullanıyorum.

  Cevapla

Yorum yapın