Korele: İki Değişken Arasındaki İlişki

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Korele Nedir?

Korele, tıp dünyasında iki değişken arasında bir ilişki olduğunu, biri etkilendiğinde diğerinin etkilendiğini ifade eden tıbbi bir terimdir. hemen bir örnek verelim. Örneğin, sigara içme ile akciğer kanseri arasında bir korelasyon vardır. Bu durum sigara içen kişilerin akciğer kanseri geliştirme olasılığının çok daha yüksek olduğu manasına gelmektedir ancak sigara içmek akciğer kanserine neden olmaz. Akciğer kanserine neden olan bir dizi faktör vardır ve sigara içmek bunlardan sadece biridir. Korelasyon tıp biliminde sıklıkla şu üç nedenden dolayı kullanılır:

  • Bir hastalığın risk faktörlerini belirlemek için kullanılır.
  • Bir tedavinin etkinliğini değerlendirmek için kullanılır.
  • Bir hastalığın seyrini tahmin etmek için kullanılır.

Yazımıza nokta koyuyoruz. Sorularınız varsa çekinmeden sorun, yanıtlamaktan memnuniyet duyarım. Yorumlarınızı bekliyorum

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın